Lidhje

Autoritetet greke para sfidës së strehimit të mijëra refugjatëve


Autoritetet ishullin Lesbos Greqi, kanë zhvendosur mbi 300 imigrantë dhe refugjatë pastrehë objekte përkohshme, pasi një valë zjarresh shkatërroi kampin e mbingarkuar Moria, duke lënë mbi 12 mijë azilkërkues pastrehë, krizën rëndë humanitare për vendin pesë vjet.

Grupe refugjatësh rraskapitur, ishin radhë dielën para portave Kara Tepes, për hyrë kampet e përkohshme, pas katër ditësh kushte jashtëzakonisht këqija.

Shumë prej tyre mbanin foshnja, tenda vjetra dhe qese plastike me sende personale kishin arritur t’i shpëtonin para se iknin nga Moria.

Shkaku i zjarrit është ende nën hetim, por autoritetet e kontaktuara nga Zëri i Amerikës, dyshojnë se ishte i qëllimshëm, ndoshta pjesë e një përpjekjeje organizuar nga refugjatët, zemëruar nga urdhrat e karantinës, imponuara pasi 35 vetë rezultuan pozitivë për COVID-19.

Autoritetet po punojnë mënyrë aktive për mos i lënë këta njerëz rrugë dhe për t’i futur kampe përkohshme. Problemi është se shumë prej tyre po rezistojnë dhe një numër i madh i tyre janë fshehur duke menduar se ky është shansi i tyre për shkuar pjesën kontinentale vendit dhe prej atje qendër Evropës”, i tha Zërit Amerikës, guvernatori rajonal Kostas Moutzouris.

shtunën, mijëra refugjatë dolën rrugë duke kërkuar lejohen vazhdojnë udhëtimin e tyre për zemër Evropës dhe jo vendosen një objekt tjetër.

Protesta ku fëmijët mbanin parrulla ku shkruhej “Ne duam liri”, ishte kryesisht paqësore por disa përplasje ndodhën kur disa rinj u përpoqën thyejnë kordonin e policisë, duke detyruar autoritetet përdornin gaz lotsjellës për shpërndarë turmat.

Ishulli Lesbos është i mbingarkuar nga kriza e imigracionit Evropë, me mbi një milionë refugjatë kanë zbritur brighet e tij nga Turqia nga viti 2015.

Kampi i Morias ishte ndërtuar me një kapacitet prej 2,300 refugjatësh. atëherë, valë migrantësh paligjshëm kanë detyruar autoritetet fusin aty 10 mijë njerëz tjerë, duke shkaktuar kritika ashpra nga organizatat ndërkombëtare botërore dhe Kombet e Bashkuara, për kushtet tepër këqia jetesës.

Organizata Human Rights Watch tha një deklaratë se zjarret Morianxjerrin pah dështimin e politikës Bashkimit Evropian për izolimin”. Organizata kërkoi vendet evropiane fillojnë mbajnë përgjegjësinë për azil-kërkuesit dhe Greqia nga ana e saj respektojë drejtat e njeriut.

Ndërkohë, autoritetet lokale dhe banorët Lesbos këmbëngulin për një evakuim plotë, duke kundërshtuar përpjekjet e qeverisë për rihapur Morian, ose për ngritur kampe tjera, përveç atij Kara Tepe.

Ai objekt i ri ka një kapacitet prej rreth 3 mijë vetësh, duke e lënë papërcaktuar fatin e 9 mijë migrantëve.

asnjë mënyrë nuk do krijojmë hapësirë për një numër madh. Nëse kjo ndodh, Lesbos merr fund një herë e përgjithmonë”, thotë zoti Moutzouris.

Banorët vendas kanë plan protestojnë martën ndaj projekteve qeverisë për akomodimin e shumë refugjatëve.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG