Lidhje

Presidenti Trump flet në asamblenë e OKB-së për virusin, sulmon Kinën


një fjalim për Asamblenë e Përgjithshme Kombeve Bashkuara, mbajtur virtualisht, Presidenti amerikan Donald Trump tha se 75 vjet pas Luftës Dytë Botëtore dhe themelimit OKB-, bota është përsëri e përfshirë një luftë madhe globale, atë kundërnjë virusi padukshëm”.

Presidenti Trump, tha se Shtetet e Bashkuara kanë ndërmarrë mobilizimin agresiv pas Luftës Dytë Botërore, duke përmendur prodhimin e një numri rekord respiratorëve, trajtimet po zhvillohen, uljen e përqindjes 5 për qind nga prilli, dhe përpjekjen për zhvillimin e vaksinave ai tha se janë fazat përfundimtare provave klinike.

Ne do ta mundim virusin dhe do t’i japim fund pandemisë”, tha Presidenti Trump.

Fjalimi i pararegjistruar, pjesë e një Asambleje virtuale Kombeve Bashkuara, jepej ndërsa numri i vdekurve nga koronavirusi Shtetet e Bashkuara arriti 200 mijë dhe vendi ka numrin madh viktimave dhe infektuarve botë, 6.9 milionë.

Presidenti Trump është kritikuar ashpër nga rivali i tij demokrat, Joe Biden për mënyrën si e ka trajtuar pandeminë.

Ai po i nxit njerëzit mos ndjekin këshillat shkencore ekspertëve shëndetësisë. Presidenti duhet japë dorëheqjen”, tha zoti Biden, duke shtuar se nëse ai do kishte vepruar herët, do kishte shpëtuar mijëra jetë njerëzish nga koronavirusi”.

fjalimin e tij, zoti Trump, e quajti COVID-19-ën një virus kinez, tha se OKB-ja duhet ta vërë Kinën para përgjegjësisë si vendi e “përhapi këtë murtajëdhe kritikoi Organizatën Botërore Shëndetësisë për deklarata rreme për virusin. Ai tha se ajo kontrollohet nga Kina.

Presidenti Trump tha se nëse OKB-ja do jetë efektive, duhet përqendrohet tek problemet e vërteta botës, përfshirë terrorizmin, shtypjen e grave, punën e detyruar, trafikun e drogës dhe atë njerëzve, persekutimin fetar dhe spastrimin etnik pakicave fetare.

Amerika do jetë gjithnjë një udhëheqëse për drejtat e njeriut. Administrata ime po çon përpara lirinë fetare dhe mundësitë për grate”, tha ai duke shtuar se “ne e dime mirëqenia e Amerikës është guri i themelit i lirisë dhe sigurisë botës”.

Presidenti Trump përmendi rritjen e ekonomisë para virusit dhe tha se Shtetet e Bashkuara po e bëjnë përsëri me shpejtësi një gjë tillë. Ai përnendi gjithashtu edhe shpenzimet për ushtrinë dhe tha se SHBA rigjallëroi NATO-n ku vendet e tjera po paguajnë tani shumë tepër kuotat për aleancën.

politikën e tij jashtme, zoti Trump ka vënë pikëpyetje publikisht vlerën e aleancave dhe organizatave ndërkombëtare, përfshirë NATO-n, Organizatën Botërore Tregëtisë dhe Organizatën Botërore Shëndetësisë.

Mes atyre i quajti suksese ndërkombëtare administratës, Presidenti Trump përmendi marrëveshjen mes Prishtinës dhe Beogradit.

Këtë muaj ne arritëm një marrëveshje paqeje mes Serbi dhe Kosovës. Ne arritëm dy suksekse mëdha me dy marrëveshjeje paqeje Lindjen e Mesme”, tha ai duke iu referuar atyre Izraelit me Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin.

Presidenti Trump foli gjithashtu edhe për përpjekjet për t’i dhënë fund luftës Afganistan, ku forcat amerikane janë dislokuar nga viti 2001. Sipas planeve administratës, niveli i trupave amerikane atë vend, do ulet 4,500 deri nëntor.

Shtetet e Bashkuara po punojnë për t’i dhënë fund luftës Afganistan, duke i sjellë trupat shtëpi. Amerika po kryen rolin e saj historik për vendosjen e paqes”, tha ai.

“Ne jemi fuqishëm se kurrë parë”, tha Presidenti Trump duke shtuar se vetëm duke u kujdesur për qytetarët e tu, mund arrish bashkëpunim vërtetë.

Unë me krenari Amerikën parën, ashtu si edhe ju duhet vini vendet tuaja parat”, tha ai.

Presidenti shprehu bindjen se vitin e ardhshëm Asambleja do mblidhet si gjithmonë me praninë e udhëheqësve dhe se do jetë një nga vitet madhështore histori.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG