Lidhje

SHBA: Imigrantë të rinj pa dokumenta mobilizojnë votuesit


SHBA: Imigrantë të rinj pa dokumenta mobilizojnë votuesit
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:40 0:00

SHBA: Imigrantë të rinj pa dokumenta mobilizojnë votuesit

Për rinjtë janë sjellë Shtetet e Bashkuara pa dokumenta si fëmijë, është i vështirë realiteti i pamundësisë për votuar. Por disa prej ashtuquajturve ëndërrimtarë, falë një programi administratës kaluar quajtur DACA, mund qëndrojnë Amerikë, po aktivizohen për mobilizuar ata kanë drejtën e votës. Ata shpresojnë këta zgjedhës kenë edhe çështjen e tyre mendje, kur hedhin votën.

Statusi i emigracionit i Maria Jose Rodriguez do thotë se ajo nuk mund votojë zgjedhjet e nëntorit, por kjo nuk e ka ndaluar atë të mobilizohet dhe aktivizohet komunitetin e saj.

Rodriguez, një përfituese 24-vjeçare e DACA-s, u bashkua një ditë me një grup aktivistësh qytetin e Koaçelës, për t'u siguruar zëri i saj dëgjohet, megjithëse jo përmes fletëvotimit.

"Shumica e banorëve këtu janë pa dokumenta dhe shumë prej nesh nuk mund votojnë. Kështu unë dua ndihmoj për njerëz pa dokumente dhe veçanërisht për njerëzit kanë privilegjin punojnë, dua ata votonë duke na pasur ne parasysh", thotë Maria Jose Rodriguez, një imigrante pa dokumenta, përfituesve e DACA-s.

Rodriguez ka lindur Meksikë dhe u soll Shtetet e Bashkuara kur ishte 4 vjeç. DACA i ka dhënë mundësinë punojë dhe shkojë shkollë. Ajo po sudion për psikologji.

Edhe Vanessa Moreno është përfituese e DACA-s dhe thotë se nuk është e lehtë mos jesh gjendje votosh dhe jesh pjesë e vendimeve prekin gjithë amerikanët.

"Është zhgënjyese sepse është një copë letër, një dokument po pengon votoj. Unë gjithashtu shpresoj ardhmen, jem gjendje të votoj. E di këtë. Por për momentin nuk do rri pres sa vijë ajo ditë. Do bëj gjithçka për t'u siguruar komunitetet e tjera po votojnë".

Moreno, e diplomuar për sociologji Kaliforni, mendon se administrata Trump e ka nënvlerësuar fuqinë e votuesve heshtur si ajo.

"Kemi anëtarë familjes mund votojnë dhe nganjëherë ata nuk janë aq angazhuar. Por ne përgatitemi, i nxisim informohen", thotë 25-vjeçarja Moreno.

Koaçela, është një komunitet rural me një popullsi prej gati 46,000 vetësh, pothuajse 98% për qind e cilës hispanike.

Lesly Figueroa është garë për postin e kryebashkiakes zgjedhjet e ardhshme. Ajo e di se puna Rodriguez dhe Moreno po bëjnë si vullnetarë fushatën e saj është kritike.

"Është kuptimplotë për mua ato janë aq aktive dhe duan sigurohen zgjedhësit e tjerë mund votojnë marrin pjesë demokraci lokale. Pjesëmarrja votime është historikisht e ulët, gjithë Luginën e Koaçelës, gjë na bën pyesim veten se pse nuk votojnë banorët."

Vanessa Moreno thotë se ka ardhur koha për dalë nga hijet dhe për t'u mobilizuar. Ajo shton se e kishte fshehur statusin e saj për vite me radhë, derisa e kuptoi se sa e rëndësishme ishte ndihmonte komunitetin e saj.

"Fillova shoh pasojat dhe faktorë po ndikonin personalisht tek unë. Mendova ishte koha aktivizohesha dhe e bëra me mbështetjen e komuniteteve tjera, cilat kanë qenë vijën e parë dhe nuk mund votojnë por luajnë rolin e tyre", thotë Vanessa.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG