Lidhje

Gjykatësja Ginsburg, e para grua që nderohet me homazhe shtetërore në Kongresin amerikan


Kandidati demokrat për president Joe Biden dhe gruaja e tij Jill, nderuan anëtaren e Gjykatës Lartë Shteteve Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg, e cila u gruaja e parë dhe personi i parë hebre nderohet me homazhe shtetërore Kongresin amerikan.

Zoti Biden dhe gruaja e tij ishin mes pranishmëve fundit iu afruan arkivolit zonjës Ginsburg për t'i dhënë lamtumirën një ceremoni relativisht shkurtër dhe solemne Sallën Kombëtare Statujave Kapitolit.

Joe Biden dhe gruaja e tij, Jill Biden flasin me senatoren Kamala Harris në ceremoninë e homazheve për anëtaren e Gjykatës së Lartë, Ruth Bader Ginsburg
Joe Biden dhe gruaja e tij, Jill Biden flasin me senatoren Kamala Harris në ceremoninë e homazheve për anëtaren e Gjykatës së Lartë, Ruth Bader Ginsburg

Pasi Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi tha se kishte "nderin e lartë mirëpriste gjykatësen Ruth Bader Ginsburg t’i bëheshin homazhe shtetërore Kongresin e Shteteve Bashkuara", rabinia Lauren Holtzblatt mbajti eulogjinë.

"Gjatë gjithë ditëve jetës saj ajo ndoqi drejtësinë. Edhe e sëmu, ajo ndryshoi kursin e ligjit amerikan," tha Holtzblatt. "Dhe edhe kur pikëpamjet e saj nuk fituan, ajo nuk e ndali luftën".

Arkivoli i zonjës Ginsburg arriti nga selia e Gjykatës Lartë tek sheshi para Kongresit.

Pasi arkivoli u zhvendos brenda, sallë u mbajt një ceremoni private për familjen e saj dhe ftuarit, ku arkivoli i saj u vendos mbi njëjtën platformë druri ndërtuar për arkivolin e Presidentit Abraham Lincoln pas vrasjes tij 1865.

Edhe kandidatja për nënpresidente, senatorja Kamala Harris, bëri homazhe ceremoninë kur mori pjesë një numër i kufizuar ftuarish për shkak pandemisë koronavirusit.

Ligjvënësit nuk u ftuan ceremoninë private do mund bëjnë nderimet e tyre deri mbrëmjen e premtes.

Gjykata e Lartë tha përmes një deklarate, se zonja Ginsburg, e cila është gjithashtu personi i parë hebre nderohet me homazhe shtetërore Kapitol, do varroset javën e ardhshme një ceremoni private Varrezën Kombëtare Arlingtonit.

Arkivoli i saj ishte vendosur për dy ditë Gjykatën e Lartë për homazhe.

Presidenti i Shteteve Bashkuara, Donald Trump dhe gruaja e tij, Melania, shkuan enjten Gjykatën e Lartë për shprehur nderimet për anëtaren e gjykatës lartë vendit Ruth Bader Ginsburg, e cila vdiq premten e kaluar.

Presidenti, i cili kishte vënë maskë, nuk bëri komente ndërsa qëndroi para arkivolit zonjës Ginsburg, vendosur para ndërtesës gjykatës.

Ai u prit me reagime pakënaqësie nga njerëzit kishin shkuar nderonin gjykatësen dhe me thirrjetvotoni kundër tij”.

Nënpresidenti Mike Pence i bëri nderimet për zonjën Ginsburg Gjykatën e Lartë mërkurën.

Zonja Ginsburg u nderua mërkurën me një ceremoni private Sallën e Madhe Gjykatës Lartë, ku morën pjesë familja e saj dhe kolegët e saj anëtarë gjykatës. Arkivoli i saj u zhvendos pas para Gjykatës, publiku mund shprehte nderimet deri enjten mbrëmje.

Ikona e drejtave civile Rosa Parks u vendos për nderime Rotundën historike Kapitolit pas vdekjes saj 2005, një nder që bëhet për qytetarët e shquar.

Zonja Ginsburg vdiq premten e kaluar moshën 87 vjeçare nga kanceri i pankreasit, duke mbyllur një mandat 27-vjeçar gjykatën lartë vendit. Statusi i saj si udhëheqëse e pakicës liberale gjykatës, bashku me punën e saj para se bëhej anëtare, për barazi ligjore për gratë dhe vajzat gjitha sferat e jetës Amerikës, e bëri atë një ikonë kulturore, duke i dhënë asaj pseudonimin "RBG e famshme”.

Vdekja e saj ka ndezur një betejë politike rreth zëvendësimit saj. Zoti Trump dhe Republikanët e Senatit u zotuan emërojnë dhe konfirmojnë një anëtare re gjykatës, para zgjedhjeve presidenciale 3 nëntorit, e cila do t'i jepte gjykatës një shumicë konsoliduar konservatore 6-3. Presidenti Trump njoftoi martën se do emërojë kandidaten e tij për postin e përjetshëm shtunën.

XS
SM
MD
LG