Lidhje

Ushtria amerikane përfshihet në betejën me zjarret në Kaliforni


Zjarret në Kaliforni
Zjarret në Kaliforni

Zjarret vazhdojnë në pjesën veriperëndimore të Shteteve të Bashkuara. Ato kanëshkaktuar deri tani vdekjen e të paktën 35 njerëzve. Shkencëtarët thonë se këto janë zjarre të pashembullta për nga madhësia dhe shtrirja e tyre. Zyrtarët thonë se janë duke përdorur të gjitha kapacitetet për të luftuar zjarret, që kanë djegur miliona hektarë tokë. Në këtë përpjekje është angazhuar edhe ushtria amerikane.

Marinsat amerikanë në Kampin Pendleton në Kaliforninë jugore po përgatiten për betejën kundër zjarreve vdekjeprurëse që po godasin rajonin veriperëndimor të vendit.

"Gjatë ditëve të fundit, marinsat kanë marrë të gjitha pajisjet e nevojshme për misionin. Trajnimi filloi sot, dhe ata do të vazhdojnë të stërviten gjatë ditëve të ardhshme, para se të dislokohen në terren për të filluar punën."

Togerja Melina Mesta thotë se marinsat kanë nderin të mbështesin operacionet e zjarrfikësve sot, ashtu siç kanë bërë edhe në të kaluarën. Oficeri Andrew Heisinger thotë se ai ka rreth 80 marinsa në njesinë e tij, të gjithë vullnetarë.

“Ky mision, është fare pranë nesh. Mbi 50 për qind e marinsave në njësinë tonë në Kampin Pendleton janë nga Kalifornia, kështu që shumë prej tyre janë prekur nga zjarri pasi ai ka përfshirë zonat ku ata kanë lindur dhe janë rritur".

Frank Guzman i Shërbimit Pyjor të Shteteve të Bashkuara mirëpret përvojën taktike të ushtarëve profesionistë.

“Ata janë mësuar të punojnë në njësi të vogla. Janë mësuar të përshtaten dhe të kapërcejnë sfidat. Unë mendoj se kjo është një nga vlerat e tyre thelbësore, që do të jetë e rëndësishme në luftën ndaj zjarreve që shpejt ndryshojnë drejtim dhe janë një forcë shumë e paparashikueshme natyrore."

Të paktën 35 persona kanë vdekur dhe miliona hektarë janë shkatërruar në zjarret e këtij sezoni në rajonin veriperëndimor të Shteteve të Bashkuara. Shkencëtarët thonë se këto janë zjarret më masive në gati dy dekada. Ekspertët e lidhin intensitetin dhe dendësinë e zjarreve me ndryshimin e klimës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG