Lidhje

Sekretari i Shtetit Pompeo viziton Greqinë


Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo me Ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo zhvilloi hënën bisedime me homologun e tij grek Nikos Dendias një kohë tensionesh mes dy aleatëve NATO-s, Greqisë dhe Turqisë.

Takimi u mbajt një hotel Selanik dhe ishte pjesë e një udhëtimi dyditor zotit Pompeo Greqi, ku ai do zhvillojë bisedime edhe me kryeministrin Kyriakos Mitsotakis.

"Shtetet e Bashkuara dhe Greqia këmbyen pikëpamje lidhur me Mesdheun Lindor dhe rikonfirmuan bindjen se çështjet e kufijve detarë duhet zgjidhen paqësisht dhe përputhje me ligjin ndërkombëtar", thuhej një deklaratë përbashkët u publikua pas takimit.

Tensionet mes Athinës dhe Ankara u ndezën muajin e kaluar pasi Ankaraja dërgoi anijen Oruç Reis për kërkime sizmike ujërat e pretenduara nga dyja palët shoqëruar nga anije vogla luftarake, me qëllim planifikimin e shpimeve mundshme për naftë e gaz një zonë mendohet jetë e pasur me burime energjetike.

atëherë, Turqia e ka tërhequr anijen Oruç Reis dhe dy vendet kanë rënë dakord rinisin bisedimet mbi çështje lidhen me eksplorimin det, një hap u përshëndet nga Shtetet e Bashkuara ka inkurajuar dialogun.

"Sigurisht aftësia për zbutur tensionet dhe për t’u angazhuar diskutime dhe dialog është shumë e rëndësishme mes këtyre aleatëve NATO-s, prandaj ne vazhdojmë nxisim Greqinë dhe Turqinë ndërmarrin hapa këtë drejtim dhe përfundimisht arrijnë një marrëveshje”, tha një zyrtar i lartë i Departamentit Shtetit.

"Siguria Mesdheun Lindor është pa dyshim favor Greqisë dhe Turqisë dhe aleatëve gjithë rajonin Euro-Atlantik”, shtoi zyrtari.

Është hera e parë një Sekretar amerikan i Shtetit viziton Selanikun, shihet si një portë për investime dhe tregëti Ballkan.

Zoti Pompeo do nënshkruajë një marrëveshje dypalëshe për shkencën dhe teknologjinë Greqi, e cila synon bëhet një qendër energjie Ballkan, si edhe do takohet me udhëheqës biznesi sektorin e energjisë.

martën Sekretari amerikan i Shtetit do mbajë bisedime me kryeministrin Mitsotakis bazën ushtarake detare NATO-s, Souda ishullin e Kretës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG