Lidhje

Mbi 1 milionë të vdekur nga COVID-19 në botë


Numri i njerëzve që kanë humbur jetën nga COVID-19 botë ka arritur mbi 1 milion, sipas dhënave Universitetit Johns Hopkins. Numri i infektuarve gjithë botën është shumë se 33 milion.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve Bashkuara, Antonio Guterres duke shprehur dëshpërimin për këtë shifër, i bëri thirrje botës ta kapërcejë sfidën paraqet pandemia dhe mësojë nga gabimet e fillimit saj.

Duhet një udhëheqje e përgjegjshme. Duhet ndjekur shkenca, duhet bashkëpunim. Keqinformimi vret”, tha ai.

Ndërsa pandemia arriti këtë shifër zymtë, një zyrtar i Organizatës Botërore Shëndetësisë (OBSH), tha se ky numër mund jetë edhe i lartë.

"Shifrat e raportuara, ka mundësi nuk përfaqësojnë realitetin e individëve prekur nga COVID-19 apo kanë vdekur prej tij”, tha krye-eksperti i OBSH- për emergjenciat një konferencë shtypi Gjenevë.

Ka shenja rritje se shumë vende janë prag një vale dytë pandemisë, veçanërisht Shtetet e Bashkuara është vendi me numrin lartë rasteve, 7.1 milionë, përfshirë 205,000 vdekur.

Zyrtarët Nju Jork, i cili fillim pandemisë mars dhe prill, ishte epiqendra e saj Shtetet e Bashkuara, po njofton për një rritje mprehtë rasteve këtë qytet pas disa muajsh rënieje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG