Lidhje

Udhëheqësit e BE-së vendosin sanksione ndaj Bjellorusisë


Udhëheqësit e Bashkimit Evropian, kapërcyen një ngërç diplomatik premten dhe vendosën sanksione ndaj Bjellorusisë pas disa orësh bisedimesh nivelit lartë. Ata siguruan gjithashtu Qipron se do ndëshkonin edhe Turqinë nëse vazhdon eksplorimin për naftë dhe gaz pjesë debatueshme Mesdheut.

Marrëveshja për sanksione kundër 40 zyrtarëve akuzuar se kishin manipuluar zgjedhjet presidenciale gushtit, do thotë se Bashkimi Evropian do ta mbajë premtimin për mbështetur protestuesit pro-demokracisë Minsk dhe rifitojë besueshmëri ndërsa iu deshën disa javë vepronte.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel foli pas bisedimeve zgjatën deri pas mesnate Bruksel.

"Mund themi sot se sanksionet kundër aktorëve Bjellorusi do jenë efektive. Kjo do thotë se BE-ja merr masa kundër atyre kundërshtojnë lëvizjen demokratike dhe mendoj se është një sinjal shumë i rëndësishëm”, tha ajo.

Ndërsa Britania dhe Kanadaja kanë vendosur sanksione ndaj Minskut, diplomatët thonë se ngecja BE lidhur me to, ka dëmtuar besueshmërinë politikën e jashtme bllokut.

Qiproja kishte bllokuar veprimin kundër Bjellorusisë për një muaj, duke këmbëngulur vendosen sanksione ndaj Turqisë për kërkime për naftë dhe gaz përgjatë brigjeve ishullit Mesdhetar.

Gjermania nuk ishte e prirur për një qëndrim ashpër ndaj Turqisë, pasi druhej se do pengonte përpjekjet për ulur tensionet me Greqinë.

Ndërkohë Ministria e Jashtme e Bjellorusisë u kundërpërgjigj ndaj sanksioneve premten, duke thënë se kishte hartuar një listë me emrat e personave do ndalohen hyjnë vend.

Ministria tha se lista nuk do bëhej publike.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG