Lidhje

Presidenti Trump kthehet në Shtëpinë e Bardhë, bën thirrje për të mos "pasur frikë" nga COVID-19


Presidenti amerikan Donald Trump u bëri thirrje amerikanëve mos "kenë frikë" nga COVID-19 pasi u kthye Shtëpinë e Bardhë hënën mbrëmje pas 72 orësh shtrimi spital për virusin vdekjeprurës.

Me mbërritur Shtëpinë e Bardhë, ai u ngjit shkallët ballore dhe qëndroi për shumë se një minutë ballkon, ku hoqi maskën, përshëndeti largimin e helikopterit presidencial dhe e pa e vënë maskën, hyri Shtëpinë e Bardhë.

herët, ndërsa dilte nga Spitali Ushtarak Kombëtar Walter Reed, Presidenti Trump tha "Faleminderit shumë, gjithëve".

Kur doli nga helikopteri dhe po ecte drejt rezidencës Shtëpisë Bardhë, presidenti ndaloi duke u kthyer tek kamerat, dhe përshëndeti. I pyetur nga Zëri i Amerikës se si ndihej, ai u dëgjua përgjigjejvërtet mirë".

pas mbrëmje, ai postoi Twitter një mesazh regjistruar për COVID-19, ku shprehej "Mos e lejoni t’ju kontrollojë. Mos kini frikë prej tij".

"Ne po rikthehemi, do kthehemi punë. Ne do jemi përpara," tha ai. "Mos e lejoni t’ju kontrollojë jetën. Dilni por kini kujdes", shtoi ai.

Fushata për rizgjedhjen e zotit Trump tha se presidenti republikan, është pas rivalit tij Joe Biden sondazhe, planifikon marrë pjesë debatin e dytë 15 tetorit me kandidatin demokrat dhe e konfirmoi një gjë tillë Twitter.


Megjithëse nuk është krejtësisht jashtë rrezikut, unë dhe ekipi mjekësor jemi mendimit se analiza e gjendjes tij përgjithshme, mbështesin kthimin e tij Shtëpinë e Bardhë, ku një ekip mjekësor dhe pajisje sofistikuara mjekësore do jenë dispozicion nevojave shëndetësore presidentit 24 orë ditë, tha një konferencë për shyp hënën pasdite Dr. Sean Conley, mjeku kryesor i presidentit.

Çdo ditë një pacient qëndron spital pa qenë e nevojshme, përbën kërcënim ndaj tij,” tha mjeku. Aktualisht këtu spital nuk po bëjmë asgjë nuk mund ta bëjmë fare mirë Shtëpinë e Bardhë”.

Para se dilte nga spitali, Presidenti shkruajti Twitter:

" Mos kini frikë nga COVID-i. Mos e lini t'ju kontrollojë jetën. Administrata Trump ka zhvilluar njohuri dhe mjekime mrekullueshme. Ndjehem mirë se 20 vjet parë!" tha presidenti.

Dr. Conley, mjek i përgjithshëm dhe komandant Marinën Ushtarake amerikane, foli për gazetarët oborrin e spitalit, por nuk pranoi jepte shpjegime kur u pyet ndër tjera për gjendjen e mushkërive presidentit. Mjeku tha se nuk mund ofronte informacione tilla si rezultat i rregullave për privatësinë e pacientit.

Presidenti po mjekohet me një kurë me steroide zakonisht nuk jepet kur pacienti ka simptoma lehta ose moderuara COVID-19. Ai po ashtu po merr remdesivir, një ilaç antiviral.

Mjekët e presidentit kanë thënë se kanëoptimizëm maturdhe se janë gatishmëri, pasi siç u shpreh mjeku I presidentit, Dr. Conley jemi rrethana panjohura pasi po e mjekojmë me ilaçe nuk i jepen zakonisht pacientit kaq herët pas shaqjes sëmundjes.”Nëse e kalojmë hënën me njëjtat ritme përmirësimi, do hedhim hapin e fundit dhe do marrim frymë çliruar,” tha mjeku.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG