Lidhje

Votime në pjesën turke të Qipros


Qipriotët turq po votojnë të dielën për të zgjedhur një udhëheqës që do t’i drejtonte në kapërcimin e përplasjeve politike me greko-qipriotët, për t’i hapur rrugën një marrëveshjeje do t’u jepte fund 46 viteve ndarjes etnike Qipro dhe për qetësuar tensionet mbi rezervat e energjisë det hapur.

Zgjedhjet vijnë mes akuzave se Turqia po përpiqet haptaz ndikojë tek elektoratin prej 200 mijë vetëve për votuar për kandidatin e krahut djathtë Ersin Tatar. Tatar mbron përafrimin e plotë politikave turke qipriote me ato Ankarasë, si për shembull një zgjidhje me dy shtete si një alternativë ndaj modelit qëndrueshëm federal për ishullin e ndarë mesdhetar.

Analistët parashikojnë një garë midis kreut aktual majtës Mustafa Akinci, drejtuesit partisë CTP qendrës majtë Tufan Erhurman dhe zotit Tatar.

Zgjedhjet pjesën veriore Qipros ka ngjarë shkojnë drejt balotazhit dielën e ardhshme. Sipas pjesës madhe sondazheve zoti Akinci do kalojë raundin e dytë dhe do përballet ose me zotin Tatar ose zotin Erhurman.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG