Lidhje

Trump: E munda virusin


shumë se një javë pasi rezultoi pozitiv me koronavirus, Presidenti i amerikan Donald Trump tha dielën se ishte " gjendje shumë mirë" dhe tha se nuk po merrte asnjë ilaç.

"Unë e munda këtë virus çmendur dhe tmerrshëm Kinës", tha zoti Trump një intervistë telefonike emisionin "Sunday Morning Futures" kanal televizivFox News Channel.

"Duket se kam imunitet, mbase për një kohë e gjatë, ose një kohë e shkurtër, mbase përgjithmonë ".

Trump tha se ai kishte një "shtresë mbrojtëse" pasi u trajtua me disa ilaçe gjatë një qëndrimi katër-ditor spital dhe pas kthimit Shtëpinë e Bardhë javën e kaluar.

Por ai nuk u pyet nga intervistuesja Maria Bartiromo nëse ka marrë një rezultat neagtiv për virusin, i cili deri tani ka shkaktuar vdekjen e rreth 214,599 njerëzve Shtetet e Bashkuara dhe ka infektuar shumë se 7.7 milion amerikanë.

Pak kohë pas intervistës televizive, Trump tha Twitter se ai kishte marrë "n konfirmim përfundimtar dhe plotë nga mjekët e Shtëpisë Bardhë dje", duke shtuar, "Kjo do thotë nuk mund ta marr (imun) dhe nuk mund ta transmetoj."

Twitter e shoqëroi postimin me paralajmërimin se mund të përmbante informacion të pasaktë.

Mjeku i Shtëpisë Bardhë, Dr. Sean Conley tha shtunën mbrëmje se presidenti nuk paraqet rrezik për ta transmetuar virusin tek tjerët, sipas rezultateve një testi për COVID-19 shtunën mëngjes.

Sipas standardeve Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), thuhet deklaratën e Dr. Conley-t, presidenti mund ndalë mënyrë sigurt izolimin nga tjerët.

Dr. Conley tha se zoti Trump nuk ka pasur temperaturë për "mbi 24 orë" dhe pas testeve diagnostike, "nuk ka prova shumëzimit aktiv virusit".

Por ende nuk dihet kur presidenti Trump rezultoi për herë fundit negativ para se bëhej publike orët e para 2 tetorit se kishte rezultuar pozitiv.

Ky informacion, cilin Shtëpia e Bardhë ka refuzuar ta zbulojë, do ishte i vlefshëm për ditur se për sa kohë presidenti mund ta transmetonte virusin dhe çfarë aktivitetesh kishte marrë pjesë gjatë asaj kohe.

Presidenti Trump tha se ai "u ndje mirë shpejt" pasi u injektua me një kombinim eksperimental antitrupash ende nuk është miratuar nga shkencëtarët e qeverisë për përdorim përgjithshëm për pacientët me koronavirus.

"Tani keni një president i cili nuk ka pse fshihet bodrumin e tij," tha Trump, duke ironizuar fushatën e kufizuar kundërshtarit Joe Biden muajt e kaluar nga shtëpia e tij Delaware, përpara se ish- nënpresidenti demokrat fillonte fushatën shtetet e rëndësishme për rezultatin e zgjedhjeve.

Mbështetës të Presidentit Donald Trump, në tubimin në Shtëpinë e Bardhë të shtunën.
Mbështetës të Presidentit Donald Trump, në tubimin në Shtëpinë e Bardhë të shtunën.


Trump zhvilloi një tubim politik Shtëpi e Bardhë me mbështetësit e tij shtunën dhe po planifikon tubime shkallë gjerë duke filluar hënën shtetet vendimtare Florida, Pensilvania dhe Iowa.

Ndërsa rifillon fushatën, zoti Trump është një pozitë pasigurt politike, duke rrezikuar bëhet presidenti i tretë amerikan në katër dekadat e fundit mund humbë zgjedhjet për një mandat dytë.

Kandidati demokrat për president, Joe Biden në një takim fushate në Miçigan.
Kandidati demokrat për president, Joe Biden në një takim fushate në Miçigan.

Sipas rezultateve kombinuara një game gjerë sondazhesh kombëtare, epërsia e zotit Biden është rritur 10 përqind ndaj zotit Trump, megjithëse ky avantazhi pothuajse përgjysmohet shtetet kanë gjasa jenë vendimtare për zgjedhjet.

Një sondazh i ri i kryer nga Washington Post dhe ABC News arrin përfundimin se zoti Biden kryeson shkallë vendi mes votuesve mundshëm me një diferencë 54% me 42%.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG