Lidhje

Kreu i OBSH: Arritja e imunitetit të turmës përmes ekspozimit ndaj COVID-19, "joetike"


Kreu i Organizatës Botërore Shëndetësisë po paralajmëron kundër ndjekjes një strategjie të imunitetit turmës për ndaluar pandeminë e koronavirusit, duke e quajtur idenë joetike.

një konferencë për shtyp Gjenevë hënën, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH- Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se zyrtarët shëndetësorë duhet përpiqen ta realizojnë imunitetin vetëm përmes vaksinimit, jo përmes ekspozimit njerëzve ndaj virusit.

Imuniteti i turmës ndodh kur një popullatë është e mbrojtur nga një virus sepse është arritur një numër i mjaftueshëm njerëzish kanë krijuar imunitet atë shoqëri.

"Asnjëherë historinë e shëndetit publik imuniteti i turmës nuk është përdorur si një strategji për t'iu përgjigjur një epidemie, aq pak një pandemie. Është problamatike nga ana shkencore dhe etike," tha Tedros.

OBSH vlerëson se rreth 10% e botës është infektuar nga koronavirusi. Ende nuk dihet se çfarë përqindje e infeksionit është e nevojshme për arritur imunitetin e turmës.

Zoti Tedros vuri dukje se për marrë imunitetin e turmës nga fruthi, rreth 95% e popullsisë duhet vaksinohen, ndërsa për poliomielitin, pragu është rreth 80%.

një zhvillim tjetër hënën, shkencëtarët Australi kanë zbuluar se koronavirusi mund mbijetojë sipërfaqe forta deri 28 ditë.

një studim botuar hënën revistën mjekësore “Virology Journal”, studiuesit e agjencisë australiane shkencës, CSIRO, zbuluan se virusi SARS-COV-2 ështëjashtëzakonisht i fortëdhe jeton 28 ditë sipërfaqe lëmuara temperaturën 20 gradë celsius, krahasuar me virusin e gripit, i cili mbijeton 17 ditë njëjtat rrethana. Shkencëtarët zbuluan gjithashtu se virusi SARS-COV-2 nuk është infektiv pas rreth 24 orësh ekspozimi temperaturën 40 gradë celsius.

Shkencëtarët australianë zbuluan se koronavirusi mund mbijetojë sipërfaqe zakonshme si kartëmonedhat, qelqi dhe çeliku i pandryshkshëm.

Britani, kryeministri Boris Johnson po njofton për një sistem ri alarmi për koronavirusin. vend zbatimit masave njëjta kufizuese për gjithë vendin, sistemi i ri i qeverisë bënë tre klasifikime, zonat me rrezik mesëm, lartë dhe shumë lartë. nivelin e parë, zonat me norma relativisht ulëta infeksionit do kenë kufizime caktuara restorante dhe lokale, masat kufizuese shtrëngohen gradualisht deri nivelin e tretë, kur restorantet dhe lokalet do detyrohen mbyllen.

Sistemi i ri zbatohet ndërsa Britania po arrin atë një zëdhënës i Kryeministrit Johnson e përshkroi si "një moment kritik". Vendi po përjeton një rritje dramatike rasteve reja me Covid-19, veçanërisht qytetet veriore si Liverpul, Mërsejsajd, Mançester dhe Njukasëll. Britani 42,825 njerëz kanë vdekur nga Covid-19, një nga shifrat larta Evropë, përfshirë 65 dielën.

shumë se 37.4 milionë njerëz gjithë botën janë diagnostikuar me koronavirus, duke përfshirë 1,075,942 vdekje, sipas dhënave Universitetit Johns Hopkins. India zyrtarisht kaloi dielën shifrën e 7 milionë infeksioneve me Covid-19, e dyta pas Shteteve Bashkuara, kanë 7.7 milionë raste konfirmuara. Ministria e shëndetësisë Indi raportoi gjithashtu 918 vdekje reja nga Covid-19, duke e çuar 108.334 numrin total vdekjeve nga kjo sëmundje vend.

Autoritetet shëndetësore qytetin bregdetar lindor Kinës, Qingdao do testojnë nëntë milionë banorët e tij pasi raportuan nëntë raste reja me koronavirus dielën, gjitha lidhur me një spital trajton njerëzit e infektuar janë kthyer nga udhëtimet jashtë vendit. Rastet e reja përfshijnë katër infeksione konfirmuara dhe pesë raste asimptomatike, duke i bërë ato infeksionet e para regjistruara asimptomatike transmetuara brenda vendit nga 24 shtatori, sipas agjencisë lajmeve Bloomberg.

XS
SM
MD
LG