Lidhje

Mjeku i Shtëpisë së Bardhë: Presidenti Trump, negativ ndaj koronavirusit


Presidenti i SHBA Donald Trump ka rezultuar negativ për COVID-19 dhe ai nuk paraqet rrezik për ta transmetuar virusin, tha mjeku i Shtëpisë Bardhë hënën, 10 ditë pasi zoti Trump njoftoi se ishte prekur nga koronavirusi.

një njoftim lëshuar nga Shtëpia e Bardhë vetëm disa orë para se zoti Trump rifillonte tubimet e fushatës, Dr. Sean Conley tha se presidenti ishte testuar negativ për disa ditë rresht duke përdorur një test antigjeni Laboratorëve Abbott, BinaxNOW.

Dr. Conley tha se testet negative dhe dhëna tjera klinike dhe laboratorike "tregojnë një mungesë replikimit viral dallueshëm".

Ekipi mjekësor i zotit Trump kishte arritur përfundimin se bazuar dhënat dhe udhëzimet nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve "presidenti nuk është infektues për tjerët", tha Dr. Conley.

Presidenti Trump po i rikthehet fushatës hënën mbrëmje me një tubim Sanford, Floridës, i pari kur zbuloi 2 tetor se ai ishte pozitiv për COVID-19.

Kritikët fajësojnë Presidentin Trump se nuk ka inkurajuar mbështetësit aktivitetet e fushatës, dhe madje as stafin e Shtëpisë Bardhë, mbajnë maska mbrojtëse dhe t'i përmbahen udhëzimeve distancimit fizik. paktën 11 ndihmës afërt zotit Trump kanë rezultuar infektuar me koronavirus.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG