Lidhje

Republikanët kërkojnë sqarime nga Twitter për bllokimin e artikullit që kritikonte Joe Bidenin


Shtetet e Bashkuara, senatorët republikanë thanë enjten se do thërrasin shefin ekzekutiv rrjetit social Twitter Jack Dorsey, për dhënë sqarime mbi vendimin për bllokuar një artikull kritikonte kandidatin presidencial demokrat Joe Biden.

"Kjo është ndërhyrje zgjedhje dhe jemi 19 ditë larg zgjedhjeve," tha senatori Ted Cruz, një ditë pasi rrjeti social bllokoi artikullin e gazetës New York Post, pretendon korrupsion nga zoti Biden Ukrainë.

Senatori Cruz tha se Komisioni Juridik i Senatit do votojë martën e ardhshme për thirrur zotin Dorsey dëshmojë në fund javës ardhshme dhe " shpjegojë se pse Twitter po e shpërdoron fuqinë e vet si korporatë për t’i mbyllur gojën shtypit".

"Komisioni Juridik i Senatit do të dijë se çfarë po ndodh," tha ai.

"Twitter dhe Facebook dhe milionerë mëdhenj teknologjisë nuk kanë drejtën të censurojnë shprehjen politike dhe ndërhyjnë mënyrë aktive zgjedhje. Por ata po bëjnë pikërisht këtë”, tha ai.

Senatori republikan Josh Hawley njoftoi veçmas se ai i kishte dërguar letra zoti Dorsey dhe shefit ekzekutiv Facebook-ut Mark Zuckerberg duke u kërkuar atyre paraqiten para Nënkomisionit Juridik për Krimin dhe Terrorizmin.

Seanca dëgjimore do "konsiderojë shkeljet e mundshme ligjit fushatës" mbështetje zotit Biden me bllokimin e artikullit.

Artikulli i New York Postit pretendonte ekspozonte marrëdhënie korruptive nga ana e zotit Biden dhe djalit tij Hunter Biden Ukrainë.

Sipas gazetës, ish-nënpresidenti, i cili ishte përgjegjës për politikën e Shteteve Bashkuara ndaj Ukrainës, ndërmori veprime për ndihmuar djalin e tij, i cili 2014-2017 ishte anëtar bordin e kompanisë debatueshme ukrainase energjisë, Burisma.

Por burimi i gazetës për informacionin ngrinte pikëpyetje.

Gazeta citonte informacion marrë nga një disk pretendohej se ishte kopjuar nga një kompjuter thuhej se ishte braktisur nga Hunter Biden, avokati i zotit Trump, Rudy Giuliani ia kishte dhënë Postës.

Artikulli ngrinte gjitashtu pretendime lidhje me veprimet e zotit Biden Ukrainë, cilat ishin kundërshtim me informacionin e konfirmuar.

Duke patur parasysh fushatat e "lajmeve rreme", si Facebook edhe Twitter thanë se morën masa nisur nga pikëpyetjet rreth artikullit dhe burimeve tij.

"Kjo është pjesë e procesit tonë standard për minimizuar përhapjen e keqinformimit," tha zëdhënësi i Facebook, Andy Stone.

Roli i zotit Giuliani, i cili ka përsëritur vazhdimisht teori konspirative paprovuara dhe pambështetura me burimet rreth familjes Biden dhe lidhje me Ukrainën, shkaktoi gjithashtu shqetësim.

Fushata e zotit Biden hodhi poshtë pohimet për korrupsion artikull, por nuk e ka mohuar vërtetësinë e materialeve themelore, kryesisht mesazhe elektronike midis Hunter Bidenit dhe partnerëve biznesit.

Presidenti Trump, i cili është pas zotit Biden në sondazhe 19 ditë para zgjedhjeve presidenciale, sulmoi dy gjigantët e mediave sociale mërkurën.

"E tmerrshme Facebook dhe Twitter bllokuan artikullin me emaile demaskonin Joe Bidenin e fjetur dhe djalin e tij, Hunter, @NYPost," shkruante zoti Trump Twitter.

XS
SM
MD
LG