Lidhje

Tensionet në rritje midis SHBA dhe Kinës


Rritja e ekonomisë kineze dhe ambicjet e Kinës për shtrirje gjerë rajonin e Paqësorit jug-perëndimor po alarmojnë Uashingtonit, tashmë goditur nga pasojat e rënda koronavirusit, pandemisë e pati zanafillën provincën kineze Wuhan. Ndërsa marrëdhëniet mes dy vendeve duken tensionuara, analistët komentojnë gabimet e politikës amerikane shkaktuan dështimin politikat ndaj Kinës dhe ndikimin kjo mund kenë ardhmen. Korrespondentja e Zërit Amerikës Jela de Franceschi bisedoi me dy ekspertë ushtarakë amerikanë për pritshmëritë për ardhmen.

Fuqia ekonomike i jep Kinës ndikim madh gjeopolitik dhe nën udhëheqësin Xi Jinping është e qartë se Pekini synon zërë vendin e Amerikës për diktuar vizionin e saj për rendin botëror.

Tri dekada parë, Shtetet e Bashkuara ndihmuan Kinën të futet Organizatën Botërore Tregtisë, me shpresën se zhvillimi tregtar do çonte demokratizimin e vendit.

Mendonim se futja e Kinës tregti, mospërputhja e regjimit komunist me tregtinë e lirë, do shkaktonte ndryshime thelbësore sjelljen e tyre”, thotë Gjeneral James Jones, Këshilltar i Sigurisë Kombëtare administratën Obama.

Kjo përpjekje jo vetëm nuk solli rezultate, por ajo dha një efekt padëshirueshëm, thotë gjenerali në pension James Jones. Ai shton se ngritja e Kinës është arritur me vjedhje dhe duke minuar sigurinë amerikane dhe atë perëndimore.

“Ne e dime se çfarë po bëjnë ata kibernetikë, duke vjedhur dhëna kudo munden. Kina paraqitet si e butë, fjalët e tyre janë shumë buta dhe me kuptim mirë. Por ne nuk duhet mashtrohemi. Ata, sa munden po mbjellin kuaj Trojës shtetet tona”, thekson gjenerali Jones.

Qëllimi i Kinës është zbehja e aleancave afatgjata amerikane sigurisë, thotë Ish-Komandanti i lartë i NATO-s, Gjenerali Wesley Clark ndërsa Kina dhe presidenti i saj, Xi Jinping, janë përqëndruar Paqësor, sidomos Tajvan.

Tema më e përfolur është Tajvani, sepse kemi Uashingtoni hyri në marrëveshje duke hequr dorë nga njohja e Tajvanit. bazë marrëveshjes, nuk do kishte imponim me forcë për statusin e Tajvanit. Por zoti Xi nuk pajtohet me atë zotim, thotë zoti Clark.

detin e Kinës jugore, mund shihni një lidhje aksidentale. Ne padyshim se duam ta mbajmë krye listës ligjin për lirinë e lundrimit ndërkombëtar”, shton gjenerali James Jones, këshilltar I sigurisë kombëtare administratën Obama.

Kina këmbëngul se ShBA është agresori detin e Kinës Jugore dhe se marrëdhëniet e saj me Tajvanin janë një çështje e brendshme cilën Uashingtoni nuk duhet ketë asnjë rol.

Ndërsa tensionet midis Uashingtonit dhe Kinës po rriten dhe Tajvani gjithnjë e shumë shihet si pikë e nxehtë, gjenerali Clark thotë se situata është e paparashikueshme, ashtu si gjatë Luftës Ftohtë.

Bashkimi Sovjetik e dinte se nëse do ta kalonin kufirin mes dy Gjermanive do plasnin luftimet, por asnjëherë nuk kemi thënë se kur përshkallëzimi mund arrinte deri tek armët bërthamore. Sot flasim për ballafaqime nga ajri, toka, deti, hapësira dhe mjedisi kibernetik. Është shumë e rrezikshme, thotë ish komandanti i lartë i NATO-s Wesley Clark.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG