Lidhje

Trump, Biden hyjnë në fazën e fundit të fushatës


15 ditë para zgjedhjeve presidenciale Shtetet e Bashkuara, demokrati Joe Biden vazhdon kryesojë sondazhet kombëtare ndaj presidentit republikan Donald Trump, ndërsa miliona amerikanë po votojnë para datës zgjedhjeve.

Një kombinim rezultatesh nga sondazhet tregon se zoti Biden, ish-nënpresident dhe një faktor i skenës politike Amerikës prej afro një gjysmë shekulli, me një epërsi prej 9 ose 10 përqind shkallë vendi dhe ndoshta gjysmën e kësaj epërsie shtetet do përcaktojë rezultatin. Presidenti Trump vazhdon jetë i bindur se do rizgjidhet.

Deri tani numri i votuesve hershëm ka qenë i pashembullt për Shtetet e Bashkuara. Gati 28 milionë vetë kanë votuar, ose duke shkuar qendrat e votimit, ose me postë. Shifra është e barazvlefshme me 20% e numrit përgjithshëm votave kur zoti Trump fitoi ndaj demokrates Hillary Clinton zgjedhjet e vitit 2016 dhe 30% tjerë mund votojnë deri ditën zyrtare zgjedhjeve.

Disa nga votuesit u kanë thënë intervistuesve se ata votuan herët për shmangur kontaktin me njerëz tjerë qendrat e votimit 3 nëntor mes pandemisë koronavirusit.

Ndërkohë, disa demokratë kanë thënë se motivimi i tyre për votuar herët ishte ishin ndër parët votuan për rrëzuar Presidentin Trump, ndërsa sondazhet thonë se shumica e republikanëve synojnë votojë personalisht ditën e zgjedhjeve.

Bazuar sondazhe, disa media tashmë parashikojnë zoti Biden do bëhet presidenti i 46-të i vendit ditën e inaugurimit 20 janarit dhe i moshuari. Ai është 78 vjeç. Nëse humbet zgjedhje, zoti Trump, do ishte presidenti i tretë detyrë i Shteteve Bashkuara katër dekadat e fundit, do humbiste garën për rizgjedhje për një mandat dytë.

Edhe zgjedhjet e kaluara, zoti Trump ishte pas, por ai fitoi pas një fushate intensive shtetet vendimtare, përfshirë Pensilvani, Miçiganin dhe Uiskonsin.

Faqja e sondazheve FiveThirtyEight.com thotë se bazë 40,000 kombinimeve mundshme kompjuterike zgjedhjeve del se zoti Biden fiton 88 herë 100 skenarë mundshëm, duke marrë parasysh pjesëmarrjen e mundshme votuesve, prirjet historike dhe rezultatet e zgjedhjeve fundit 50 shtetet e vendit.

Faqet e tjera lajmeve tashmë sugjerojnë Biden ka tani një përparësi mjaftueshme shtetet vendimtare për grumbulluar shumë se 270 votave nevojshme për siguruar shumicën e 538 votave elektorale për fituar presidencën Kolegjin Zgjedhor.

Vota popullore e Shteteve Bashkuar nuk përcakton fituesin, por rezultatin secilin prej shteteve, ku fituesi i votës gjitha shtetet përveç dy prej shteteve pak populluara, merr gjitha votat elektorale shtetit.

Rivalët Trump dhe Biden kanë bërë një fushatë intensive shtetet vendimtare ditët e fundit përpara debatit dytë dhe fundit enjtes mes tyre Nashville, Tenesi. Trump zhvillon hënën dy ndalesa fushate shtetin jugperëndimor Arizonës, cilin e fitoi 2016 por ku këtë vit, është pas zotit Biden kryeson me një diferencë ngushtë sondazhet atje.

Zoti Biden nuk po bën fushatë hënën, për t'u përgatitur për debatin.

Nënpresidenti Mike Pence, bëri fushatë shtetet verilindore Mejn dhe Pensilvani. Kandidatja demokrate për nënpresidente, senatorja nga Kalifornia Kamala Harris, bëri fushatë shtetin juglindor Floridës, një tjetër fushë-beteje.

Katër vjet parë, zoti Trump humbi votën popullore ndaj demokrates Clinton me rreth 2%, gati 3 milion vota, por megjithatë i fitoi zgjedhjet sepse ai fitoi me diferencë ngushtë tre shtete veriore - Pensilvani, Miçigan dhe Uiskonsi - tradicionalisht kishin votuar për demokratët. Kolegjin Zgjedhor, zoti Trump mblodhi gjitha votat elektorale ato tre shtete - dhe siguroi presidencën.

Sondazhet aktuale nga shteti shtet nuk parashikojnë zoti Trump fitojë shtetet ku fitoi zonja Clinton 2016, ndërsa zoti Biden ka epërsi lehta disa shtete ku fitoi zoti Trump, përfshirë tre e çuan atë Shtëpinë e Bardhë, bashku me tjerët ku rezultati është dyshim.

Presidenti Trump, 74 vjeç, vazhdon parashikojë se do fitojë. Por javën e kaluar, një ndalesë fushate shtetin jugor Xhorxhias, ai foli për mundësinë e humbjes ndaj zotit Biden.

"A mund ta imagjinoni nëse humbas?" tha ai. "Nuk do ndihem edhe aq mirë. Ndoshta do duhet largohem nga vendi, nuk e di." shtete tjera, ai u ka thënë votuesve se nuk do kthehet për t'i parë përsëri nëse nuk ia bëjnë mundur fitoren.

dielën mbrëmje Nevada, zoti Trump pretendoi se tubimet e tij mëdha me mijëra mbështetës shtetet e kontestuara do ta çojnë atë drejt fitores, kontrast me pjesëmarrjen modeste takimet e zotit Biden, ku praktikohet distancimi fizik nga mbështetësit e tij mbajnë maska.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG