Lidhje

Trump, Biden në javën e fundit të fushatës para zgjedhjeve


Ndërkohë vëmendja e vendit është përqendruar tek java e fundit e fushatës presidenciale, presidenti Donald Trump sheh një fitore konfirmimin nga Senati zonjës Amy Coney Barrett, kandidatja e përzgjedhur prej tij për vendin e mbetur bosh Gjykatën e Lartë. Le t’u hedhim një vështrim zhvillimeve.

Përpara zgjedhjeve 3 nëntorit, Presidenti Donald Trump sheh një fitore me rëndësi: Konfirmimin nga republikanët e Senatit zonjës Amy Coney Barrett, kandidaten e përzgjedhur prej tij për qenë anëtare e Gjykatës Lartë. Demokratët kanë kundërshtuar duke thënë se emërimi I saj nuk duhej bërë kaq pranë ditës zgjedhjeve.

Vota e Senatit vjen ndërsa ish-nënpresidenti Joe Biden, kandidati demokrat, kryeson shumicën e sondazheve garën e tij për qenë presidenti i ardhshëm. Por gara shfaqet e ngushtë shtetet kryesore mund vendosin rezultatin.

Një çështje mendjet e shumë votuesve është reagimi i vendit ndaj COVID-19, sëmundjes shkaktuar nga koronavirusi.

Nënpresidenti Mike Pence tha se ai do vazhdonte fushatën këtë javë megjithëse ndihmësit e tij kryesorë rezultuan pozitivë për infeksionin. Kjo çështje ka qenë e vështirë për Presidentin Trump, tha Chris Christie, ish guvernatori Republikan i Nju Xhersit, i cili u prek nga virusi kohët e fundit dhe u shtrua spital.

"Nëse duket sikur se shkon mirë dhe rastet po pakësohen, merr meritat. kundërt merr gjithë fajin. Dhe unë mendoj se ka qenë çështja e vështirë për Donald Trumpin këto katër vjet dhe ndoshta përcaktuese për zgjedhjet. Do shohim".

dy fushatat do bëjnë përpjekjet e fundit këtë javë për fituar zemrat dhe mendjet e votuesve cilët nuk janë vendosur se cilin krah do zjedhin. Rahm Emanuel është ish-kryebashkiaku demokrat i Çikagos dhe ish shefi i personelit i Presidentit Barack Obama.

"Unë mendoj se Donald Trumpi ka qenë gjithmonë një forcë mobilizuese. Ata e mbështesin do dalin votojnë. Ata demokratë kanë qenë indinjuar katër vitet e fundit, do votojnë. Dhe votuesit e tjerë i duhen Joe Bidenit për fituar janë lodhur nga këto tre vjet e gjysmë, katër vjet. Ata nuk e duan Donald Trumpin jetën e tyre".

Ndërsa njerëzit vazhdojnë votojnë, vendi po pret me ankth shikojë se kush do jetë presidenti i ardhshëm i Shteteve Bashkuara.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG