Lidhje

Amy Coney Barrett pritet të konfirmohet si anëtarja e re e Gjykatës së Lartë


Senati amerikan pritet konfirmojë gjyqtaren Amy Coney Barrett si anëtaren e re Gjykatës Lartë një votim hënën mbërmje.

Nëse konfirmohet, zonja Barrett do ishte anëtarja e tretë gjykatën me nëntë anëtarë, emërohet nga Presidenti Donald Trump dhe do ta zhvendoste ndjeshëm ekuilibrin ideologjik të gjykatës drejt një shumice konservatore 6-3.

Republikanët kanë një shumicë 53-47 Senat dhe Senatorja Susan Collins është e vetmja Republikane ka lënë kuptohet se nuk do votojë pro saj, pasi emërimi i zonjës Barrett bëhet shumë pranë zgjedhjeve presidenciale javës ardhshme.

Demokratët kanë kundërshtuar emërimin e zonjës Barrett, duke shprehur rezerva si për përgatitjen e saj, ashtu edhe për procesin e plotësimit me kaq nxitim vendit gjykatëses Ruth Bader Ginsburg.

Demokratët kanë argumentuar se vendimi për zgjedhjen e një anëtari ri gjykatës duhet t’i lihej kandidatit do fitonte zgjedhjet presidenciale, një qëndrim republikanët mbajtën për plotësimin e një vendi zbrazët gjykatë fillim vitit zgjedhor 2016.

"Senati po vepron siç duhet," tha dielën udhëheqësi i shumicës Senatit Mitch McConnell. "Ne po vazhdojmë me procesin e emërimit."

Senati votoi 51- 48 dielën për t'i mbyllur fjalimet e gjata synojnë bllokojnë votimin, duke i hapur rrugën votimit përfundimtar.

"Demokratët po marrin fjalën gjithë natën për luftuar këtë proces rremë nga Republikanët e Senatit," tha udhëheqësi demokrat i Senatit Chuck Schumer. "Ne nuk do ndalemi luftuari."

Zonja Barrett pothuajse me siguri do jetë një nga gjyqtarët do vendosin 10 nëntor nëse do shfuqizohet Ligjin për Kujdesin Shëndetësor, cilin zoti Trump ka kërkuar ta rrëzojë.

Ligji, i njohur gjerësisht si Obamacare, i miratuar gjatë administratës ish-Presidenti Barack Obama 2010, është një masë siguron kujdes shëndetësor për miliona amerikanë. Fati i ligjit është një shqetësim thelbësor për shumë njerëz mes numrit shtuar rasteve reja koronavirusit Shtetet e Bashkuara.

Republikanët kanë argumentuar prej kohësh Obamacare u kushton shumë taksapaguesve dhe i jep qeverisë shumë kontroll mbi kujdesin shëndetësor. Kongresi i udhëhequr nga Republikanët vitin 2017 eliminoi klauzolën e ligjit e cila e bënte detyrueshme blerjen e sigurimit shëndetësor. Ata tani duan Gjykata e Lartë shfuqizojë ligjin tërësi, duke thënë se pa këtë dispozitë, pjesa tjetër e ligjit nuk mund qëndrojë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG