Lidhje

Mali i Zi, drejt formimit të qeverisë


Mali i zi, drejt formimit të qeverisë së ekspertëve
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Në Mal të Zi, ditëve në vijim pritet të formohet qeveria e re e vendit e dal nga zgjedhjet parlamentare të 30 gushtit.

Sipas përfaqësuesve të partive që i fituan zgjedhjet, qeveria e ardhshme do të përbëhet nga ekspertët me mandat të përkufizuar deri në 200 ditë, të cilët në ndërkohë do të bëjnë çmontimin e sistemit dhe përgatitjet për zgjedhjet e lira dhe të ndershme.

Në Podgoricë, të dielën u bë ceremonia e varrimit të peshkopit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Amfilohije, i njohur për pikëpamjet e tij anti-perëndimore dhe proruse.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG