Lidhje

Presidenti Trump shkarkon kreun e agjencisë për sigurinë e zgjedhjeve


Presidenti Donald Trump shkarkoi martën drejtorin e agjencisë federale garantoi besueshmërinë e zgjedhjeve vitit 2020.

Zoti Trump shkarkoi drejtorin e Agjencisë për Sigurinë Kibernetike dhe Infrastrukturës, Christopher Krebs me një postim Twitter, duke thënë se deklarata e tij e fundit mbrojtje të sigurisëzgjedhjeve ishte "shumë e pasaktë".


Shkarkimi i zotit Krebs, një i emëruar i zotit Trump, vjen pasi presidenti po refuzon pranojë fitoren e Presidentit zgjedhur, demokratit Joe Biden dhe po largon nga detyra zyrtarë nivelit lartë i konsideron si jo besnikë sa duhet. Ai pushoi nga puna Sekretarin e Mbrojtjes Mark Esper 9 nëntor, pjesë e ndryshimeve gjera vendosën besnikët e zotit Trump pozicione larta Pentagonit.

Zoti Krebs, një ish-ekzekutiv i Microsoftit, drejtoi agjencinë e njohur si CISA, nga krijimi i saj pas ndërhyrjes ruse zgjedhjet 2016 deri zgjedhjet e nëntorit. Ai u vlerësua nga dyja krahët e politikës ndërsa CISA bashkërendonte përpjekjet federale, shtetërore dhe lokale për mbrojtjen e sistemeve zgjedhore nga ndërhyrjet e huaja ose brendshme.

Ai nuk pati ndonjë prirje për rënë sy, megjithëse shprehu besim përpara votimeve nëntorit tek siguria e zgjedhjeve dhe pas, hodhi poshtë akuzat se numurimi i votimeve ishte shoqëruar me mashtrime. Disa herë, ai u duk se po e kundërshtonte drejtpërdrejt zotin Trump, një lëvizje befasuese nga një zyrtar i Departamentit Sigurisë Kombëtare, një agjenci ka ngjallur kritika se është shfaqur se ishte shumë e afërt me synimet politike presidentit.

CISA lëshoi deklarata ku hidhte poshtë pretendimet se një numër i madh vdekurish rezultonin si votues ose dikush mund ndryshonte rezultatet pa u diktuar.

Ai gjithashtu shpërndau një deklaratë nga një koalicion zyrtarësh federalë dhe shtetërorë duke arritur përfundimin se nuk kishte prova votat ishin komprometuar ose ndryshuar zgjedhjet e 3 nëntorit dhe se këto votime ishin sigurtat historinë amerikane.

Zoti Krebs shmangu kritikat e drejtpërdrejta ndaj presidentit dhe u përpoq qëndronte mbi grindjet politike, megjithëse ai u përpoq kundërshtonte dizinfromatat vinin nga presidenti dhe mbështetësit e tij. "Nuk është detyra jonë kontrollojmë vërtetësinë e asaj thotë presidenti," tha ai një konferencë me gazetarët prag zgjedhjeve.

CISA punon me zyrtarë shtetërorë dhe lokalë menaxhojnë zgjedhjet Shtetet e Bashkuara si dhe me kompani private sigurojnë pajisjet e votimit për garantuar sigurinë kibernetike dhe rreziqe tjera gjatë monitorimit votimit dhe numërimit votave nga një dhomë kontrolli selinë e saj pranë Uashingtonit. Agjencia punon gjithashtu me industrinë dhe shërbimet për mbrojtur bazën industriale vendit dhe rrjetin e energjisë nga kërcënimet.

Agjencia gëzon një reputacion mirë mes autoriteteve u shërben - shtetit dhe zyrtarëve lokalë zgjedhjeve mbështeten këshillat dhe shërbimet e saj një kohë sulmesh kibernetike pothuajse vazhdueshme - si dhe Kongres, ku ligjvënësit kohët e fundit propozuan një rritje buxhetit saj vjetor prej rreth 2 miliardë dollarë.

Mes njoftimeve fundit se zoti Krebs kishte frikë se mund pushohej nga puna, kongresmeni Bennie Thompson, kryetar i Komisionit Dhomës Përfaqësuesve për Siguri Kombëtare, kishte thënë se ishte i shqetësuar dhe i dërgoi një mesazh drejtorit për ta pyetur nëse ishte mirë. Përgjigja ishte,, "tani për tani", tha demokrati nga Misisipi.

"Është për ardhur keq nëse dikujt me një talent tillë i mbyllet goja," tha zoti Thompson. "Nuk kam parë asnjë prirje partiake tek ai. Ai ka qenë një profesionist i përkryer."

Kongresmeni Jim Langevin, një demokrat nga Rhode Island i cili merret me çështjet e sigurisë kibernetike, u kishte bërë thirrje kolegëve tij republikanë ta mbronin atë para se të hiqej nga posti.

"Chris Krebs dhe CISA kanë punuar aq mirë nën udhëheqjen e tij sepse ai dhe ekipi i tij thjesht kanë bërë punën dhe nuk u morën me politikë partiake," tha Langevin.

Agjencia kishte pasur fillime vështira. Pak përpara se Presidenti Barack Obama largohej nga zyra, Shtetet e Bashkuara i përcaktuan sistemet zgjedhore si infrastrukturë kritike sigurisë kombëtare, si digat ose termocentralet, si rezultat i ndërhyrjes nga Rusia, gjë përfshinte depërtimin e sistemeve zgjedhjeve shtetërore si dhe dizinformimin masiv.

Disa zyrtarë zgjedhjeve shtete dhe republikanët, duke dyshuar për ndërhyrje federale territorin e tyre, ishin kundër këtij kategorizimi. Shoqata Kombëtare e Sekretarëve Shtetit miratoi një rezolutë kundërshtim me lëvizjen shkurt 2017. Por administrata e Presidentit Trump mbështeti përcaktimin dhe përfundimisht zyrtarët skeptikë shteteve e mirëpritën ndihmën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG