Lidhje

SHBA: Kufizime të reja për frenimin e COVID-19


Rastet e koronavirusit SHBA tani e tejkalojnë shifrën 11.3 milion, sipas Universitetit Johns Hopkins. Një milion infeksione janë regjistruar vetëm javën e fundit. Siç njofton korrespondentja e Zërit Amerikës, Mariama Diallo, shtetet dhe qytetet po zbatojnë shumë kufizime për ndihmuar luftën kundër një vale rritje rastesh reja.

SHBA, kufizime të reja për frenimin e COVID-19
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:46 0:00

Shtetet dhe qytetet gjithë Amerikën po i urdhërojnë dhe u bëjnë thirrje banorëve qëndrojnë shtëpi, pak përpara festës kombëtare Ditës Falënderimeve javën e ardhshme.

Kryebashkiakja e Çikagos u ka kërkuar banorëve kufizojnë grumbullimet jo shumë se dhjetë vetë. Masa e re hyri fuqi hënën dhe do zgjasë paktën një muaj.

Forrest Jones, banor i Çikagos dhe mjek pension i mbështet masat.

"Nuk mendoj se kemi ndonjë alternativë për fat keq, për sa kohë numri i infeksioneve dhe vdekjeve reja po rritet, ashtu si edhe stresi ndaj aftësi për t'u kujdesur për njerëzit sëmuren nga COVID. Kjo është një urgjencë, dhe ne duhet marrim masa emergjente. "

Kufizimet e reja qytetin e Filadelfias do fillojnë premten dhe do zgjasin deri fund vitit.

"Do ndalojmë grumbullimet ambjentet e brendshme ose aktivitetet e çdo përmase çdo vend, publik ose privat. Do thotë jo festa shtëpi, darka grupe, grupe mblidhen për parë futboll, jo vizita midis familjeve, jo dasma dhe funerale ambjente mbyllura”, thotë Dr. Thomas Farley, Komisioneri i Shëndetësisë Filadelfia.

Guvernatori i Uashingtonit, Jay Inslee paralajmëroi se shteti i tij po përballet me rrezikun madh nga virusi deri tani.

"Po përballemi me një valë tretë duket se do jetë e rrezikshme se ato kemi parë deri tani. Rastet mesatare ditore shtetin tonë janë dyfishuar vetëm dy javët e fundit. Nuk mund vazhdojë kështu."

Duke filluar nga e marta, palestrave dhe disa qendrave argëtuese shtetin Uashington do t'u kërkohet ndalojnë shërbimet e brendshme. Dhe nga e mërkura, restorantet dhe baret do shërbejnë vetëm ambjentet e jashtme ose për ushqime porositura.

Po mërkurën, Miçigani do fillojë kufizime reja për paktën tre javë, përfshirë kalimin e klasave online për shkollat e mesme dhe universitetet, ndërprerjen e sporteve organizuara dhe ndalimin e ngrënies ambiente mbyllura.

"Jemi momentin keq kësaj pandemie deri sot. Situata nuk ka qenë kurrë e tmerrshme. Duhet marrim masa."

hënën doli një lajm i mirë për një vaksinë dytë premtuese për COVID. Kompania farmaceutike Moderna tha se rezultatet paraprake zbuluan se vaksina e saj ishte 94.5 përqind e efektshme. Por zyrtarët e saj thonë se ka akoma shumë punë përpara.

"Është një moment historik vërtet i rëndësishëm luftën kundër pandemisë. Është një lajm i mrekullueshëm të dish se vaksina do jetë efektive, por na duhet përfundojmë procesin rregullator, i cili përfshin përfundimin e studimit, nxjerrjen e shumë dhënave dhe disa dhëna sigurie shtesë. Dhe pastaj, natyrisht, duhet merremi me prodhimin e tyre", thotë dr. Stephen Hoge, President i kompanisë Moderna.

Ndërkohë kompania farmaceutike Pfizer tha mërkurën se studimi i saj ka arritur përfundimin se vaksina e saj është 95 për qind efektive kundër COVID-19.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG