Lidhje

Provat me vaksinën për Covid-19 japin rezultate të mira për të moshuarit


Universiteti i Oksfordit publikoi rezultatet paraprake studimit tij për Covid-19 janë inkurajuese për moshuarit sipas shkencëtarëve po mbikqyrin provat me vaksinën. Ata thonë se fazën e dytë provave kanë zbuluar se vaksina është e sigurt për moshuarit dhe ajo shkakton një reagim mjaft fortë sistemit imunitar.

Provat me vaksinën për Covid-19 japin rezultate të mira për të moshuarit
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00


Për shumë moshuar virusi nënkupton vetëizolim pothuaj total. moshuarit janë rrezik lartë nga pasojat e koronavirusit, kështu ata janë prirur jenë izoluar se sa grupmoshat e tjera. Shumë prej tyre ndodhen azile pamundësi për parë miqtë dhe familjen.

Shkencëtarët e Universitetit Oksfordit pritet raportojnë rezultatet nga provat e fazës fundit vaksinës tyre dhjetor, rreth festës Krishtlindjes. Universiteti i Oksfordit ka publikuar një studim bazuar hulumtimet e mëparshme zbuluan se vaksina tolerohej mirë dhe shkaktonte një përgjigje fortë imune tek njerëzit mbi moshën 70 vjeç. Studimi u botua revistën mjekësore Lancet ejten.

studim morën pjesë 560 njerëz, mes tyre një numër i madh i grupmoshave 56 dhe 69 vjeç dhe atyre mbi moshën 70 vjeç. Kishte gjithashtu një përqindje vogël moshave reja 18 deri 55 vjeç, tha Dr. Melissa Andrew, profesore e mjekësisë për moshuarit Universitetin Dalhousie Kanada, e cila e ka lexuar studimin e botuar revistën Lancet.

"Por këtë rast, ata treguan se reagimi i sistemit imunitar ishte mjaft i ngjashëm gjitha grupmoshat për sa kohë ata injektoheshin me dy doza."

Dr. Andrews thotë se është gjithashtu e rëndësishme ilaçi testohet njerëz moshuar mund kenë probleme tjera shëndetësore.

"Ne duhet kuptojmë nivelin e dobësisë shëndetit dhe gjendjeve kronike shëndetësore pjesëmarrësve studimit mënyrë mund kuptojmë me vërtetë se si ky grup njerëzish ka reaguar

ndaj vaksinës", thotë Dr. Andrew.

Faza e dytë e testimit vaksinës ofron dhëna rëndësishme paraprake por ato nuk janë tregues se fund mund parandalojnë infeksionet.

Universiteti i Oksfordit po punon me kompaninë AstraZeneca për prodhimin e vaksinës. Ato po presin rezultatet e provave fazës tretë me mijëra njerëz mbarë botën për treguar nëse vaksina e tyre është e sigurt dhe efektive. Dy kompani tjera farmaceutike, Pfizer dhe Moderna, këtë javë raportuan rezultate paraprake nga provat fazën e tretë tregojnë se vaksinat e tyre koronavirusit ishin pothuajse 95 për qind efektive.

Por ndërsa kompanitë farmaceutike po garojnë nxjerrin konkluzionet për provat e tyre, shumë ekspertë janë shqetësuar se nuk ka ende një plan për mënyrën se si do shpërndahet vaksina, ose se cili do jetë objektivi fillestar i tyre. Shpërndarja e miliarda dozave vaksinës do jetë një detyrë e vështirë dhe organizatat bamirëse mjekësore ende nuk kanë marrë udhëzime për këtë çështje.

Julien Potet është drejtues i programit vaksinave organizatënMjekët pa Kufij.

"Druhem se kjo është ende e paqartë. Sigurisht, ndoshta do ketë disa fushata vaksinimi shkallë gjerë, por kush duhet ketë përparësi? Më moshuarit, punonjësit e kujdesit shëndetësor apo kategori tjera popullsisë? Kjo është ende duke u diskutuar. Ka ende mjaft panjohura para se kemi një qartësi mbi atë se kush duhet ketë përparësi."

Julien Potet, një veteran i disa fushatave vaksinave shumë vende, thotë se vendet pak zhvilluara ka pak profesionistë dhe burime shëndetësore, kështu tjerët duhet trajnohen për ta bërë këtë punë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG