Lidhje

Joe Biden mbushi 78 vjeç, ja karriera e tij


Presidenti i zgjedhur Joe Biden mbushi të premten 78 vjeç. Pas dy muajsh, ai do të marrë në dorë frenat e një vendi politikisht të përçarë, që përballet me krizën më të rëndë të shëndetit publik prej një shekulli, një papunësi të lartë dhe një debat mbi padrejtësitë racore.

Ndërkohë, zotit Biden do t’i duhet t'u demonstrojë amerikanëve se mosha nuk është veçse një numër dhe se nuk e pengon aftësinë e tij për t’u marrë me këto probleme.

Zoti Biden do të bëjë betimin si presidenti më i vjetër në historinë e vendit, duke ia kaluar presidentit Ronald Reagan, i cili u largua nga Shtëpia e Bardhë në vitin 1989 kur ishte 77 vjeç e 349 ditë.

Mosha dhe shëndeti si i zotit Biden ashtu edhe i Presidentit 74 vjeçar Donald Trump, dilnin herë pas here në krye të debatit gjatë një gare zgjedhore që u vendos nga një elektorat më i ri dhe më i larmishëm dhe në një moment kur vendi përballet me çështje që mund të kenë pasoja të rëndësishme

Joe Biden feston ditëlindjen
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00


Si figurë e hershme e jetës politike Uashington, zoti Biden ka treguar një interesim madh për çështjet ndërkombëtare.

Joseph Biden u zgjodh Senat vitin 1972 kur ishte 29 vjeç.

Disa javë vonë, familja e tij u godit nga tragjedia. Gruaja dhe vajza e tij e vogël humbën jetën një aksident me makinë, ndërsa dy djemtë u plagosën rëndë.

Zoti Biden mendoi hiqte dorë nga vendi i tij Senat, por pastaj vendosi qëndrojë.

Ai kaloi 35 vjet Kongres, ku ka qenë një i njohur për çështjet e politikës jashtme.

Zoti Biden është takuar me shumë figura politike ndërkombëtare, përfshirë ish-presidentin çek Vaclav Havel.

Ai kandidoi dy herë pa sukses për president, duke përfshirë garën e vitit 2008, prej nga u tërhoq pas zgjedhjeve paraprake Iowa.

Në vitin 2008, kandidati demokrat për president Barack Obama e zgjodhi atë si kandidat për nën president, duke marrë parasysh përvojën e gjatë zotit Biden.

Donald Trump, i cili atë kohë njihej si manjat i pronave patundshme dhe si ylli i spektaklit televiziv The Apprentice, u pyet se ç’reagim kishte për emërimin e zotit Biden si kandidat për nënpresident:

"Ishte një zgjedhje e pazakontë dhe shumë njerëz mendojnë se do jetë interesante. shohim se çdo ndodhë," tha ai.

Gjatë administratës Obama, nënpresidenti Biden e vazhdoi punën diplomatike.

Ai vizitoi Kosovën vitin 2009 dhe pas 2016, kur mori pjesë ceremoninë e emërimit një rruge me emrin e dalit tij ndjerë Joseph “Beau” Biden.

Zoti Biden tha se ripajtimi është i domosdoshëm, duke inkurajuar udhëheqësit e Kosovës përmbyllin çështjet lidhen me fqinjësinë e mirë dhe forcojnë luftën kundër krimit organizuar dhe korrupsionit.

Demokracia e vërtetë është një proces kërkon punë vazhdueshme. Çdo qytetar ka për detyrë votojë, jetë i angazhuar dhe ndihmojë tjetrin,” tha ai.

nëntor 2016, dy mandatet e Presidentit Obama u pasuan nga fitorja e zotit Trump për republikanët, habiti shumë njerëz. Kandidati Trump mposhti me rezultat ngushtë rivalen demokrate Hillary Clinton.

Presidenti Trump ndoqi politikën Amerika e Para, brenda dhe jashtë vendit.

Zoti Biden kandidoi përsëri për Shtëpinë e Bardhë dhe fitoi garën brenda demokratëve për zgjedhjet e vitit 2020.

Fushata e Presidentit Trump e akuzoi atë për përdorimin e lidhjeve tij Ukrainë favor biznesit birit.

Gjatë debatit fundit presidencial, Presidenti Trump pretendoi se djali i zotit Biden, Hunter kishte marrë rrogë majme nga një firmë ukrainase.

Zoti Biden u përgjigj se akuza ishte hetuar disa herë dhe se nuk kishte patur ndonjë shkelje.

Një hetim i Senatit i udhëhequr nga republikanët nuk gjeti prova për shkelje nga ana e zotit Biden lidhje me Ukrainën.

Gjatë shumë se 30 viteve Senat, zoti Biden ka kryesuar disa komisione, si ai i marrëdhënieve me jashtë dhe i gjyqësorit.

Ai ka premtuar se do ta udhëheqë vendin një rrugë shumë ndryshme nga ajo e katër viteve shkuara nën Presidentin Donald Trump, për çështje variojnë nga koronavirusi dhe kujdesi shëndetësor te mjedisi, arsimi dhe politika e jashtme.

Zoti Biden mbështet një strategji për luftuar kundër militantëve ekstremistë jashtë vendit me forca speciale dhe sulme ajrore, vend dërgimit trupave amerikane terren.

Ai ka mbështetur disa ndërhyrje ushtarake amerikane, përfshirë atë Irak vitin 2003, për cilin tani thotë se ishte një gabim. Ai anon nga diplomacia dhe nga zgjidhjet përmes aleancave dhe institucioneve globale.

Zoti Biden është një mbështetës i fortë i NATO-s. Ai ka paralajmëruar se Moska po shkatërron themelin e demokracisë perëndimore duke u përpjekur dobësojë NATO-n, ndajë Bashkimin Evropian dhe minojë sistemin zgjedhor amerikan.

Ai thotë gjithashtu se Rusia po përdor institucionet financiare perëndimore për pastruar miliarda dollarë dhe për ndikuar politikanët.

Presidenti i zgjedhur Biden ka bërë thirrje për rritjen e pranisë amerikane Azi-Paqësor dhe forcimin e aleancave me Japoninë, Korenë e Jugut, Australinë dhe Indonezinë.

Ai bashkohet me Presidentin Trump dëshirën për t'i dhënë fund luftërave Lindjen e Mesme dhe Afganistan, por mendon se SHBA duhet mbajnë një forcë vogël atje për t'iu kundërvënë terrorizmit.

Ai thotë se vendimet e zotit Trump për dalë nga traktatet dypalëshe dhe ndërkombëtare si marrëveshja bërthamore me Iranin apo marrëveshja e Parisit për klimën, kanë bërë vendet e tjera dyshojnë tek fjala e Uashingtonit.

Zoti Biden ka shprehur dëshirën për t’i ftuar gjitha vendet demokratike një samit për diskutuar se si luftohet korrupsioni dhe autoritarizmi dhe si mbështeten drejtat e njeriut.

Ai ka shprehur mbështetje " hekurt" për Izraelin dhe është për një zgjidhje me dy shtete konfliktin e gjatë midis Izraelit dhe Palestinezëve. Ai thotë se do ta mbajë Jeruzalem ambasadën amerikane, cilën Presidenti Trump e zhvendosi atje nga Tel Avivi.

Presidenti i zgjedhur e ka kritikuar diplomacinë e Presidentit Trump ndaj Kim Jong Unit, duke thënë se diplomacia e bisedimevekokë kokëi dha legjitimitet udhëheqësit Koresë Veriut dhe nuk e ka bindur Phenianin heqë dorë nga armët e tij bërthamore.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG