Lidhje

SHBA: Rriten përsëri kërkesat për kompensim papunësie


Kërkesat për ndihmën sociale për papunësi Shtetet e Bashkuara, u rritën javën e kaluar për dytën javë me radhë, njoftoi mërkurën Departamenti i Punës.

Me rritjen e fundit rasteve e koronavirusit paraqet një kërcënim ri për ekonominë madhe botë, një numër i përgjithshëm prej 778'000 personash papunë paraqitën kërkesa reja për kompensimin e papunësisë, shumë se 30'000 nga shifra e një jave parë.

Ishte java e gjashtë radhazi, kjo shifër binte nën 800'000 vetë, por mbeti mbi shifrën lartë para-pandemike dhënat datojnë nga vitet 1960. Ishte gjithashtu hera e parë nga korriku kërkesat ishin rritur javë njëpasnjëshme. Një total prej 6.1 milion punëtorë mbeten papunë, çka do thotë një nivel prej 4.1 për qind për javën e dytë nëntor, tha Departamenti i Punës.

Shkalla e papunësisë ka shënuar një përmirësim dukshëm nga niveli i ulët gjatë pandemisë një nivel 14.7% prill. Por me shumë se një milion raste reja koronavirusit janë regjistruar Shtetet e Bashkuara çdo dy javët e fundit, guvernatorët e shteteve dhe zyrtarët lokalë kanë vendosur kufizime reja aktivitetin e biznesit, pasi hoqën masa ngjashme muaj parë, pasi virusi dukej se po zbutej.

Kufizimet e reja mund sinjalizojnë edhe shumë papunësi mes amerikanëve ndërsa dyqanet shkurtojnë numrin e orëve, restorantet mbyllen dhe qendrat e argëtimit dhe artit anulojnë shfaqjet. Afrimi i motit ftohtë dimrit Shtetet e Bashkuara gjithashtu do thotë se është pak e mundur njerëzit mblidhen ambjentet e jashtme.

Zyrtarë shumtë shëndetësisë po u kërkojnë amerikanëve qëndrojnë shtëpi këtë javë përpara festës vjetore Falenderimeve enjtes, normalisht një kohë kur miliona njerëz udhëtojnë distanca gjata për vizituar afërmit.

Shumë njerëz po i dëgjojnë këto këshilla, por miliona tjerë jo, duke mbushur aeroportet gjithë vendin.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka bërë thirrje për miratimin e një pakete re lehtësuese koronavirusit deri fund vitit, tre javë para se inaugurohet 20 Janar. Një masë e tillë mund përfshijë një raund ri prej 1'200 dollarësh për shumicën e amerikanëve dhe rivendosjen e disa ndihmave federale për papunësinë, përveç ndihmës vogël japin shtetet.

Por fati i një legjislacioni tillë është i pasigurt rastin mirë dhe mund mos ndodhë para se zoti Biden marrë detyrën. Ligjvënësit demokratë dhe republikanë kanë qëndrime kundërta mbi përmasat e ndihmës dhe se kush saktësisht duhet përfitojë. Demokratët duan ndihmë gjerë për shtetet dhe qeveritë lokale, republikanët pak.

Departamenti i Tregtisë i vendit njoftoi një muaj më parë se ekonomia amerikane u rrit me një normë vjetore prej 33.1% nga korriku në shtator dhe konfirmoi shifrën të mërkurën. Ekonomia e Shteteve të Bashkuara ishte tkurrur 31.4% në periudhën prill-qershor, kur vala e parë e pandemisë së koronavirusit përfshiu vendin. Por analistët besojnë se rritja ekonomike amerikane do të jetë më e ngadaltë në tre muajt e fundit të vitit, veçanërisht nëse kufizimet e biznesit rriten ndjeshëm, siç janë kufizimet e reja në ambjentet e mbyllura të restoranteve. Zyrtarët qeveritarë kanë hezituar të kufizojnë aktivitetin e biznesit në përmasat e periudhës mars-qershor. Por ndërsa virusi përhapet, disa guvernatorë të shteteve që nuk pranuan të vendosnin kufizime të mëparshme tani po urdhërojnë kufizime.

Përveç kësaj, disa konsumatorë janë shmangur nga blerjet dyqane ose ngrënia restorante dhe shumë aktivitete argëtuese janë anuluar për muaj me radhë, duke kontribuar nivelin e papunësisë.

XS
SM
MD
LG