Lidhje

Pandemia godet rëndë zonat rurale në SHBA


Pandemia e koronavirusit goditi kryesisht zonat urbane fillim Shtetet e Bashkuara, por përhapja e saj masive vjeshtë, po prek rëndë zonat rurale Amerikës. Korrespondentja e Zërit Amerikës, Mariama Diallo njofton.

Shtetet e Bashkuara kanë tani mesatarisht mbi 170,000 raste reja ditë.

Kjo po prek jo vetëm spitalet e mëdha qytete, por edhe ato vogla - si Spitali i Qarkut Skotland zonën rurale Misurit.

Pandemia godet rëndë zonat rurale në SHBA
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00

Kryeinfermierja Elizabeth Guffey thotë se po shohin një nivel pozitiviteti prej 30%.

"Do thotë një tre pacientë testuar, rezulton pozitiv. Ka pasur një rritje masive shtrimeve spital. Gjatë dy-tre javëve fundit, paktën gjysma e pacientëve vijnë urgjencë janë pozitiv me COVID. "

Njerëzit vijnë spitalin me 25 shtretër nga gjashtë qarqe përreth për t'u trajtuar për ndime nga puna ferma apo sporte, dhimbje gjoksi apo grip. Zakonisht, ka vend bollshëm. Por jo tani.

Spitali i vogël, me afërsisht gjashtë mjekë dhe 75 infermierë dhe 142 punonjës, është krizë.

"Personeli ka qenë sfida e madhe. Kemi ende problemet e tjera jetës përditshme dhe tani është shtuar edhe COVID dhe shumica e personelit janë nëna reja. Pra, nëse dërgohesh shtëpi ose karantinohesh ose shkollat e bëjnë mësimin virtual, gjitha këto situata gjithashtu ndikojnë aftësinë tonë për pasur personelin e duhur çdo ditë. "

Infermieret po punojnë turne shtesë për mbuluar nevojat e spitalit, thotë zonja Guffey.

" këtë moment ne po përdorim maksimumin e burimeve tona dhe është shumë e vështirë përballojmë edhe shumë pacientë çdo ditë."

Nga shumë se 13.5 milion raste koronavirusi Shtetet e Bashkuara, shteti i Misurit ka mbi 306 mijë raste konfirmuara dhe mbi 3.800 vdekje sipas shifrave Universitetit Johns Hopkins.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG