Lidhje

Pakënaqësitë e Perëndimit me Turqinë kanë gjasa të vazhdojnë me administratën Biden


Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka kohë ankohet se ndaj Turqisë po krijohet një komplot ndërkombëtar synon dëmtojë fuqinë dhe ndikimin turk jashtë vendit.

Kritikët vendas dhe huaj e kundërshtojnë atë, duke thënë se nuk ka ndonjë komplot, por nëse ai shfaqet ndonjëherë, do jetë kryesisht për shkak konflikteve Turqia krijon me vendet fqinje, përfshirë Bashkimin Evropian dhe aleatët e Turqisë NATO. Ata janë irrituar, sa herë kundërshtohet, ai kërcënon hapë portat e vendit tij, imigrantët dynden përsëri drejt Evropës.

Muajt e fundit Erdogani ka fajësuar shpesh armiq huaj, padukshëm dhe keqdashës për ekonominë e përkeqësuar Turqisë. pjesën madhe këtij viti, investitorët e huaj e kanë shmangur Turqinë dhe vlera e lirës turke ishte e dobët, ra tej muajin e kaluar nivele ulëta rekord kundrejt dollarit dhe euros. Kritikët perëndimorë thonë se problemet ekonomike janë rezultat i keqmenaxhimit ekonomisë turke nga ana e tij.

Për tepër, udhëheqësi turk dhe ndihmësit e tij, kanë akuzuar vendet evropiane se po bashkëpunojnë për sabotuar ambicjet e tij gjeopolitike, veçanërisht Mesdheun Lindor, ku Ankaraja ka hyrë një konflikt detar, ka ardhur duke u përshkallëzuar e rrezikon dalë jashtë kontrollit, me Greqinë dhe Qipron, për shkak drejtave për shpim-kërkim për naftë dhe gaz det.

Potenciali i madh energjetik i Mesdheut Lindor, ka tërhequr një ngërç destabilizues edhe fuqitë e tjera Evropë, Afrikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme. Evropianët perëndimorë dhe fqinjët e tjerë rajonalë Turqisë thonë se ligji detar i jep shumë drejtë Athinës dhe Qipros, duke akuzuar Ankaranë se po ndjek politikën e lojës me zjarrin.

"Ne e shohim veten si pjesë pandashme Evropës," u tha zoti Erdogan anëtarëve partisë tij pushtet për Drejtësi dhe Zhvillim [AKP] një fjalim muajin e kaluar.

"Sidoqoftë, kjo nuk do thotë ne do përkulemi ndaj sulmeve hapura ndaj vendit dhe kombit tonë, padrejtësive fshehta dhe standardeve dyfishta," shtoi ai.

tetor, ndërsa kritikat e evropianëve u rritën për aventurat e ndërmarra nga Turqia, përfshirë një ndërhyrje ushtarake Sirinë veriore synonte shpërnguljen e kurdëve sirianë, zoti Erdogani u përgjigj, " BE, zgjohu! Po ua them përsëri: nëse përpiqeni ta portretizoni operacionin tonë si një pushtim, detyra jonë është e thjeshtë - ne do hapim dyert dhe do t'ju dërgojmë 3.6 milionë imigrantë.

Teoritë e konspiracionit kanë qenë prej kohësh një tipar i jetës kulturore dhe politike Turqi, nga shembja e Perandorisë Osmane. Gjatë sundimit tij 17-vjeçar, kritikët e kanë akuzuar Erdoganin për nxitjen e frikës vjetër se Turqia është e rrethuar nga fuqi dhe forca errëta, synojnë ta dobësojnë vendin, për të parandaluar rikthimin e madhështisë osmane.

"Duke nxitur mosmarrëveshjet aktuale Mesdheun Lindor, udhëheqja turke po përdor një retorikë rrotullohet rreth temave tilla si pushtimi - duke iu referuar pushtimit otoman vitit 1459 të Konstandinopojës, Stambollit sotëm - betejat dhe luftërat, konspiracionit madh ( papërcaktuar) ndërkombëtar, dhe një kthim tek lavdia, vë dukje Marc Pierini, analist me grupin kërkimor Carnegie Europe.

Ankesa e shpeshtë e Erdoganit për një komplot huaj antiturk rrezikon kthehet një profeci vetë-përmbushëse, paralajmërojnë disa analistë dhe diplomatë perëndimorë.

Nga mosmarrëveshjet diplomatike me aleatin e NATO-s, Francën, mbi zbatimin e embargos ndërkombëtare armëve ndaj Libi, tek vendosja e forcave speciale dhe mercenarëve paguar nga Ankaraja vendin e shkatërruar Afrikës Veriut, nga aventurizmi ushtarak Sirinë veriore dhe Nagorno-Karabak, tek shpimet e paligjshme Turqisë ujërat qipriote, kreu turk ka krijuar një listë mbresëlënëse kundërshtarësh.

Ankaraja duket gjithnjë e e gatshme sfidojë aleatët dhe armiqtë drejt synimit saj për një rol madh skenën botërore. Nëse vendet perëndimore dhe fqinjët e afërt Turqisë fillojnë koordinimin e strategjive për ta mbajtur situatën kontroll, kjo do vijë si pasojë e qëllimit agresiv Erdoganit për të zgjeruar ndikimin turk Mesdhe, Egje dhe Detin e Zi, përmes diplomacisë guximshme dhe mjeteve ushtarake, thonë diplomatët dhe analistët perëndimorë.

Ka shenja gjithnjë e rritje se partnerët e Turqisë NATO janë lodhur me ambicjet gjeografike kërcënuese Erdoganit dhe pretendimet territoritale kundër fqinjëve tij.

"Tërësia e politikave dhe veprimeve Turqisë tani ka arritur një pikë përshkallëzimi rrezikshëm", thonë analistet Heather Conley dhe Rachel Ellehuus Qendrës për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS), një grup kërkimor Uashington.

Ato theksojnë një raport se veprimet e Erdoganit "sfidojnë mënyrë thelbësore koherencën e qëndrimit mbrojtjes kolektive NATO-s Mesdhe".

"Për shmangur këtë," thonë analistet, aleatët perëndimorë "duhet ta trajtojnë paqëndrueshmërinë rritje Mesdhe duke u angazhuar një politikë integruese kërkon ulë përshkallëzimin e tensioneve dhe përcaktojë, me Ankaranë, interesat e përbashkëta, duke identifikuar disa parime për mbarëvajtjet rajonale për cilat është rënë dakort". Ato shtojnë se: "nëse Turqia nuk është e gatshme bashkohet me një iniciativë tillë, mund priten tensione mëdha transatlantike".

Megjithë ankesqat për një konspiracion ndërkombëtar anti-turk, disa analistë theksojnë se zoti Erdogan është ndihmuar edhe nga mungesa e bashkëpunimit mes vendeve perëndimore dhe nga hezitimi i tyre.

Zyrtarët perëndimorë nuk kanë qënë gatshëm vendosin sanksione tjera ose zbatojnë ato ekzistueset.

Shtetet e Bashkuara po ashtu kanë hezituar. Sekretari i Shtetit Mike Pompeo ka thënë se kërkimet e paligjshme Turqisë ujrat territoriale Qipros janë papranueshme”, por admninistrata e Presidentit Trump nuk ka ndërmarrë ndonjë hap konkret dhe ende nuk ka vendosur sanksione pas blerjes nga Turqia sistemit rus mbrojtjes nga raketat S-400, një veprim ësh konsideruar si shkelje e angazhimeve ndaj NATO-s.

Presidenti Erdogan është përplasur shpesh me Presidentin Trump, por Uashingtoni nuk i është kundërvënë Ankarasë, duke zgjedhur rrugën e negociatave fshehta. dy udhiheqësit i bashkonte paktën një gjë, antipatia për Bashkimin Evropian. Por kjo do ndryshojë vitin e ardhshëm dhe Erdogani pritet përballet mer një udhëheqës amerikan nuk do ta falë kaq lehtë, sipas diplomatëve perëndimorë.

pas zgjedhjeve amerikane, Erdogani ka dërguar sinjale se ai di përshtatet. Disa orë pas zgjedhjeve amerikane, dhëndëri i Presidentit Erdogan, Berat Albayrak, dha dorëheqjen si ministër i ekonomisë. Albayrak ishte mik i ngushtë me Jared Kushner, dhëndëri i Presidentit Trump.

Presidenti Turk po ashtu ka lënë kuptohet se do fillojë një seri refomash ekonomike dhe ligjore, duke u dhënë përpasi reformave forcojnë demokracinë dhe përmirësojnë drejtat e njeriut, një njoftim është komentuar se u për t’i paraprirë ndryshimit rrethanave Uashington. Presidenti i zgjedhur Biden ka premtuar organizojë vitin tjetër një takim global nivelit lartë për demokracinë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG