Lidhje

Kosovë, statusi i të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës


Kosovë: statusi i të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

Në Kosovë që nga viti 2018 autoritetet kanë hapur procesin e verifikimit të statusit të të mbijetuarave të dhunës seksuale gjatë luftës. Deri tani për këtë status kanë aplikuar mbi një mijë e 300 persona dhe shumica e tyre e kanë fituar atë. Organizatat humanitare thonë se numri i aplikimeve është i vogël për shkak të frikës nga stigmatizimi, derisa bëjnë thirrje për mbështetje për këtë kategori të shoqërisë.

XS
SM
MD
LG