Lidhje

SHBA: Senati miraton paketën e mbrojtjes me gjithë paralajmërimin e Presidentit Trump për veto


The Pentagon building

Senati i Shteteve Bashkuara miratoi premten një paketë ligjore gjerë për mbrojtjen, me vlerë 740 miliardë dollarë, me një diferencë tillë votash bën mundur kapërcimin e një vetoje premtuar nga Presidenti Donald Trump.

Senati i kontrolluar nga republikanët mbështeti projektligjin me 84 vota pro dhe 13 kundër, shumë sesa shumica e dy tretave nevojshme dhomën 100-anëtarëshe për tejkaluar veton.

Dhoma e Përfaqësuesve e udhëhequr nga demokratët e mbështeti projektligjin me 335 vota pro dhe 78 kundër fillim kësaj jave, një diferencë edhe kjo e madhe se dy tretat e nevojshme.

Përkrahësit e legjislacionit shpresojnë mbështetja e fortë dypalëshe ta bindë zotin shtyjë Trump rishikojë paralajmërimin e tij për vënë veton ndaj projekt-ligjit vjetor, i cili përcakton politikat për ushtrinë amerikane dhe është miratuar për 59 vjet rresht.

Shtëpia e Bardhë tha herët premten se pozicioni i Presidentit Trump nuk kishte ndryshuar. Presidenti republikan do ketë 10 ditë për vënë veton, për ta nënshkruar atë, ose ta lejojë kthehet ligj, pa e nënshkruar atë.

Zoti Trump ka kërcënuar vërë veton për paketën fiskale për vitin 2021 për shkak një klauzole projektligj për hequr emrat e gjeneralëve Konfederatës nga bazat ushtarake.

Ai gjithashtu e kundërshton atë sepse nuk shfuqizon një klauzolë mbron kompanitë e teknologjisë si Alphabet Inc, Google, Twitter Inc dhe Facebook Inc nga përgjegjësia për përmbajtjen shfaqet në platformat e tyre, megjithëse kjo nuk ka bëjë me ushtrinë.

Zoti Trump gjithashtu kundërshton disa dispozita legjislacion mund ngadalësojnë planet për tërheqjen e trupave nga Afganistani dhe Gjermania, por iniciativa tilla do t'i nënshtrohen rishikimit nga administrata e ardhshme e Presidentit zgjedhur Demokrat Joe Biden pasi Presidenti Trump largohet nga detyra më 20 janar.

Një anulim i suksesshëm i vetos tij, do ishte hera e parë një gjë e tillë realizohet gjatë presidencës katër-vjeçare zotit Trump.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG