Lidhje

McConnell njeh demokratin Biden si fitues të zgjedhjeve presidenciale


Gjashtë javë pas zgjedhjeve presidenciale SHBA, kreu i shumicës republikane senatin amerikan, Mitch McConnell e pranoi martën se demokrati Joe Biden është presidenti i zgjedhur i vendit.

Senatori McConnell përgëzoi zotin Biden ndërsa Presidenti Donald Trump vazhdoi pretendimet e tij pabazuara se mashtrimet me votimet e privuan atë nga rizgjedhja.

Zoti McConnell, i cili nuk e kishte pranuar deri tani se zoti Biden kishte fituar, tha një fjalim Senat se Kolegji Zgjedhor konfirmoi hënën fitoren e presidentit zgjedhur me 306 vota elektorale, kundrejt 232 për Presidentin Trump.

" nga ky mëngjes, vendi ynë ka zyrtarisht një president zgjedhur dhe një nënpresidente zgjedhur," tha McConnell.

"Miliona prej nesh kishin shpresuar zgjedhjet presidenciale do jepnin një rezultat tjetër. Por sistemi ynë i qeverisjes ka procese për përcaktuar se kush do bëjë betimin më 20 Janar. Kolegji Zgjedhor e tha fjalën e tij."

"Kështu sot dua përgëzoj Presidentin e zgjedhur Joe Biden," tha senatori McConnell.

"Presidenti i zgjedhur nuk është një emër i panjohur për Senatin. Ai i është përkushtuar shërbimit publik prej shumë vitesh. Dua gjithashtu përgëzoj nënpresidenten e zgjedhur, kolegen tonë nga Kalifornia, Sen. (Kamala) Harris. gjithë amerikanët kanë drejtë krenohen se vendi ynë ka për herë pare një nënpresidente zgjedhur”.

Presidenti Trump nuk reagoi menjëherë pasi senatori McConnell pranoi se zoti Biden do jetë presidenti i 46-të i vendit.

Por ai shkruante në Twitter: "Prova forta shumta për mashtrime me votat. Nuk ka ndodhur kurrë diçka e tillë vendin tonë!"

Twitter e shoqëroi postimin e zotit Trump, me shënimin "Ky pretendim lidhje me mashtrimet zgjedhore është i pasaktë."

pas, zëdhënësja e Shtëpisë Bardhë Kayleigh McEnany iu shmang pyetjeve lidhje me deklaratën e zotit McConnell. Ajo tha se Presidenti Trump "po vazhdonte me proceset gjyqësore" mbi rezultatin e zgjedhjeve, megjithëse ai dhe aleatët e tij kanë humbur shumë se 50 procese gjyqësore pretendojnë parregullsi me votimet dhe me numërimin e votave. Zoti Trump ka refuzuar pranojë humbjen ndaj zotit Biden.

Pasi foli Senatori McConnell, presidenti i zgjedhur Biden tha se e kishte telefonuar atë dhe se kishin pasur "një bisedë pozitive. E telefonova për ta falënderuar për urimet."

Zoti Biden tha se ai dhe McConnell nuk bien dakord për shumë çështje, por shtoi se është optimist se do jenë gjendje punojnë bashku.

"Kemi qenë gjithmonë drejtpërdrejtë me njëri-tjetrin," tha zoti Biden, i cili ka punuar me senatorin McConnell për tre dekada, kur ishte nënpresident i ish-Presidentit Barack Obama dhe si senator. Ramë dakord takohemi shpejti. Pres bashkëpunoj me ."

Senati dhe Dhoma e Përfaqësuesve do rishikojnë dhe certifikojnë rezultatin e Kolegjit Zgjedhor 6 Janar. Zoti Trump po kapet pas një fije shprese për mbajtur presidencën, duke shprehur mbështetjen Twitter për një protestë udhëhequr nga kongresmeni i Alabamës Mo Brooks, po konteston fitoret e zotit Biden pesë shtete.

Por zotit Brooks i duhet një senator t’i bashkohet protestës tij dhe deri tani, asnjë senator nuk ka rënë dakord nënshkruajë pretendimin e tij se Trump ishte fituesi.

nga zgjedhjet e 3 nëntorit, vetëm një grup i vogël ligjvënësish republikanë ka pranuar fitoren e zotit Biden. Shumë republikanë ose nuk janë shprehur ose kanë shprehur mbështetje për përpjekjet jorealiste zotit Trump për përmbysur fitoren e zotit Biden.

Por pas rezultatit Kolegjit Zgjedhor, disa republikanë tjerë me peshë Uashington pranuan të hënën se zoti Biden kishte fituar presidencën.

Kolegji Zgjedhor është ai përcakton fituesin e zgjedhjeve presidenciale SHBA jo vota popullore, megjithëse zoti Biden kryeson edhe atë kategori, me shumë se 7 milionë vota.

Pas vendimit Kolegjit Zgjedhor, një fjalim drejtuar vendit, zoti Biden tha se “Nëse dikush nuk e dinte parë, tani e dimë. Ajo rreh thellë zemrat e popullit amerikan është demokraciaËshtë e drejta për t’u dëgjuar. vota juaj numërohet. ju zgjidhni udhëheqësit e këtij vendi. qeverisni veten”.

Por zoti Biden sulmoi gjithashtu përpjekjet e zotit Trump pas zgjedhjeve për delegjitimuar procesin, duke thënë se "as një abuzim me pushtetin" dhe as një "sulm i pashembullt ndaj demokracisë sonë", nuk mund ta pengojnë një tranzicion politik paqësor udhëheqjes amerikane.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG