Lidhje

Irani, ndërtime në objektin bërthamor të Fordos


Irani ka filluar punime njërin prej objekteve tij bërthamore nëntokësore Fordo, mes tensioneve me Shtetet e Bashkuara rreth programit tij atomik, siç tregojnë fotot satelitore marra premten nga agjencia e lajmeve Associated Press.

Irani nuk ka konfirmuar publikisht ndonjë ndërtim ri Fordo, zbulimi i cilit nga perëndimi 2009 u gjatë një raundi hershëm tensionesh përpara se fuqitë botërore arrinin marrëveshjen bërthamore me Teheranin vitin 2015.

Ndërsa synimi i ndërtesës mbetet i paqartë, çdo lloj punimi Fordo ka ngjarë ringjallë shqetësim ditët e fundit administratës Presidentit Donald Trump përpara inaugurimit Presidentit zgjedhur, Joe Biden. Irani ka filluar ndërtime objektin e tij bërthamor Natanz pas një shpërthimi misterioz korrik atje Teherani e përshkroi si sabotazh.

"Çdo ndryshim këtë objekt do shikohet me kujdes si një sinjal i drejtimit mëtejshëm programit bërthamor Iranit," thotë Jeffrey Lewis, një ekspert Qendrën James Martin për Studime Mospërhapjes Institutin e Studimeve Ndërkombëtare Middlebury, studion Iranin.

Misioni i Iranit Kombet e Bashkuara nuk iu përgjigj menjëherë kërkesës për koment. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), inspektorët e cilës janë Iran si pjesë e marrëveshjes bërthamore, nuk pranoi komentojë. IAEA ende nuk ka thënë publikisht nëse Irani e ka informuar për ndonjë ndërtim Fordo.

Ndërtimi Fordo filloi fund shtatorit. Imazhet satelitore marra nga Maxar Technologies nga AP tregojnë aktivitet ndërtimi një zone veriperëndimore objektit, pranë qytetit shenjtë shiit Qom rreth 90 kilometra jugperëndim Teheranit.

Një foto satelitore e 11 dhjetorit tregon diçka duket si themel i gërrmuar me dhjetëra shtylla për një ndërtesë. Shtylla tilla mund përdoren për përforcuar ndërtesat zonat e tërmetit.

Kantieri i ndërtimit ndodhet veriperëndim objektit nëntokësor Fordos, ndërtuar thellë brenda një mali për ta mbrojtur atë nga sulmet e mundshme ajrore. Ndodhet pranë ndërtesave tjera kërkimit dhe zhvillimit Fordo.

Mes tyre është Qendra Kombëtare e Teknologjisë Vakuumit Iranit. Kjo teknologji është një element kritik i centrifugave Iranit pasurojnë uraniumin.

Një llogari Twitter e quajtur Observer IL fillim kësaj jave publikoi një imazh Fordos tregon ndërtimet, duke cituar si burim Institutin e Kërkimit Hapësinor Koresë Jugut.

AP pas arriti të kontaktonte përdoruesin e saja adrese Twitter, i cili e identifikoi veten si një ushtar pension i Forcave Izraelite Mbrojtjes me karrierë inxhinieri civile. Ai kërkoi emri i tij mos botohej për shkak kërcënimet e mëparshme kishte marrë internet. Instituti i Kërkimeve Hapësinore Korene e pranoi ishte autori i fotografi satelitore.

Presidenti Trump vitin 2018 i nxorri mënyrë njëanshme Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore e Iranit, cilën Teherani kishte rënë dakord kufizonte pasurimin e uraniumit këmbim heqjes sanksioneve ekonomike. Zoti Trump përmendi programin e raketave balistike Iranit, politikat e tij rajonale dhe çështje tjera si arsye për tërheqjen nga marrëveshja, megjithëse marrëveshja u përqendrua tërësisht programin atomik Teheranit.

Kur Shtetet e Bashkuara shtuan sanksionet, Irani gradualisht dhe publikisht hoqi dorë nga kufizimet e marrëveshjes pasi një sërë incidentesh përshkallëzuese çuan dy vendet prag luftës fillim vitit. Tensionet mbeten akoma larta.

Sipas marrëveshjes bërthamore vitit 2015, Irani ra dakord ndalte pasurimin e uraniumit Fordo dhe ta shndërronte atë "një qendër bërthamore, fizike dhe teknologjike".

"Ky objekt kishte një vend qendror negociatat çuan marrëveshjen bërthamore Iranit," tha zoti Lewis. "Shtetet e Bashkuara këmbëngulën Irani ta mbyllte atë ndërsa udhëheqësi suprem i Iranit tha mbajtja e saj ishte një vijë e kuqe."

nga rrëzimi e marrëveshjes, Irani ka rifilluar pasurimin atë objekt.

I mbrojtur nga malet, objekti rrethohet edhe nga armë anti-ajrore dhe fortifikime tjera. Ajo ka përmasat e një fushe futbolli, ku mund vendosen 3000 centrifuga, por zyrtarët amerikanë dyshojnë gjithashtu se ajo mund kishte qëllime ushtarak kur ata ekspozuan objektin publikisht vitin 2009.

Aktualisht Irani po pasuron uranium me përqendrim 4.5%, kundërshtim me atë parashikonte marrëveshja prej 3.67%. Parlamenti i Iranit ka miratuar një projektligj i kërkon Teheranit pasurojë deri 20%, pranë niveleve shkallës pasurimit do ta kthente armë prej 90%. Projektligji gjithashtu parashikon dëbimin e inspektorëve IAEA-s.

Ekspertët thonë se Irani tani ka grumbulluar një sasi mjaftueshme uraniumi pasuruar për ndërtuar paktën dy armë bërthamore, nëse zgjedh ta bëjë një gjë tillë. Irani këmbëngul se programin i tij bërthamor është paqësor.

Ndërsa Presidenti iranian Hassan Rouhani kundërshtoi projekt-ligjin, Këshilli i Lartë i vendit vonë e ndryshoi dhe e miratoi atë. Projekt-ligji synon ushtrojë presion ndaj vendeve evropiane për siguruar lehtësimin e sanksioneve paralizuese Shteteve Bashkuara.

Ndërkohë, një shkencëtar iranian i cili krijoi programin ushtarak bërthamor dy dekada parë u vra një sulm me armë jashtë Teheranit. Irani ka fajësuar për sulmin Izraelin, i cili dyshohet prej kohësh për vrasjen e shkencëtarëve bërthamorë iranianë gjatë dekadës fundit,. Izraeli nuk ka komentuar mbi sulmin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG