Lidhje

Malësi e Madhe, fermerët zgjerojnë sipërfaqet me bimë mjeksore


Albania farming

Në Shqipëri sektori i bujqësisë është përballur këtë vit me vështirësi për shkak të pandemisë dhe uljes së kërkesës së tregut.

Përjashtim kanë bërë bimët aromatiko-mjeksore, për të cilat kërkesa e eksportit ka qenë e lartë, kryesisht nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kjo ka nxitur fermerët në Malësi të Madhe, zonë kjo me siperfaqen më të madhe në Shqipëri me bimet aromatiko- mjeksore, të shtojnë sipërfaqet e mbjella me këto bimë, ndihmuar edhe nga programit CNVP, i qeverisë suedeze, që po mbështet fermerët në 6 zona të Shqipërisë.

Fermerët në Malësi të Madhe shtojnë sipërfaqet me bimë mjeksore pavarësisht pandemisë
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:03 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG