Lidhje

SHBA: Politika paralizon Krishtlindjen


Presidenti Donald Trump e kaloi Ditën e Krishtlindjes duke luajtur golf klubin e tij West Palm Beach Floridës, ndërsa miliona amerikanë përballen me rrezikun e humbjes përfitimeve papunësisë dhe kërcënimin e një mbylljeje të pjesshme qeverisë javën e ardhshme, nëse ai refuzon nënshkruajë një paketë prej 2.3 trilionë dollarësh për ndihmë për koronavirusin dhe shpenzimesh qeveritare.

Presidenti i zgjedhur demokrat Joe Biden, fitoren e cilit Trump ende refuzon ta pranojë gati dy muaj pas zgjedhjeve 3 nëntorit, e kaloi ditën shtëpinë e tij Delauer dhe nuk kishte asnjë aktivitet publik, sipas ndihmësve tij. Zoti Biden e merr detyrën më 20 janar.

Trump i kapi befasi anëtarët e dy partive kur papritur njoftoi këtë javë kundërshtimin e tij për paketën e shpenzimeve prej 2.3 trilionë dollarësh, për cilën anëtarët e Kongresit negociuan muaj tërë para se ta miratonin. Projekt-ligji siguron 892 miliardë dollarë ndihmë për koronavirusin dhe 1.4 trilionë dollarë buxhetin e rregullt qeverisë.

Një burim dijeni situatës tha se shumë zyrtarë Shtëpisë Bardhë u kapën befasi. Ndërsa strategjia e Presidentit Trump në vazhdim e sipër është e paqartë, është ende e mundur ai ta nënshkruajë paketën, duke pasur parasysh se nuk ka bërë një kërcënim drejpërdrejtë për veto.

Projekt-ligji është tani Mar-a-Lago, vendpushimi i zotit Trump Florida, pritje vendimit tij.

Pa nënshkrimin e projekt-ligjit nga ana e tij, rreth 14 milion njerëz do humbin përfitimet e papunësisë shtunën dhe një mbyllje e pjesshme e qeverisë do fillojë martën.

Trump luajti golf me aleatin e tij afërt, senatorin republikan Lindsey Graham, tha një burim i njohur me aktivitetet e presidentit. Shtëpia e Bardhë tha se ishte informuar lidhur me një shpërthim një automjeti Nashville nga i cili u plagosën tre persona dhe policia e përshkroi si një "veprim qëllimshëm".

prag Krishtlindjes, zoti Trump postoi Twitter një sërë ankesash, duke përsëritur pretendime pabazuara lidhje me rezultatin e zgjedhjeve, përfshirë një akuzë ndaj republikanëve Senatit sipas tij e kanë braktisur, pasi shumë prej tyre e kanë pranuar publikisht zotin Biden si fitues i zgjedhjeve.

Presidenti Trump, i cili u përfaqësua negociatat me ligjvënësit nga Sekretari i Thesarit Steven Mnuchin dhe nuk kishte kundërshtuar dispozitat e projekt-ligjit para votimeve në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senat, u ankua se paketa parashikonte shuma mëdha për interesa veçanta dhe ndihmën e huaj dhe tha se 600 dollarët pagesa direkte për shumicën e amerikanëve ishin shumë pak, duke kërkuar shuma rritet 2,000 dollarë.

Kongresi do rikthehet

Amerikanët përballen me një sezon pashembullt pushimesh mes një pandemie ka shkaktuar vdekjen e pothuajse 330,000 vetëve Shtetet e Bashkuara dhe numri i përditshëm i vdekurve është vazhdimisht mbi 3,000, i larti nga fillimi i pandemisë.

Zoti Trump bëri këtë javë dhjetëra falje, përfshirë ish-ndihmës tij dhe katër roje një firme private sigurisë dënuar për vrasjen e civilëve paarmatosur irakianë.

Ndërkohë, Kongresi, i cili normalisht nuk ka punime javën e fundit dhjetorit, do përgatitet kthehet.

hënën, pas fundjavës Krishtlindjes, Dhoma e Përfaqësuesve është planifikuar votojë mbi veton e zotit Trump për një projektligj prej 740 miliardë dollarësh autorizon programet e mbrojtjes vendit. Nëse votimi i kësaj Dhome ka sukses, Senati mund ta mbajë votën e tij martën.

Presidenti Trump gjithashtu mund zgjedhë përdorë një mekanizëm tjetër vend vërë veton e plotë ndaj paketës për ndihmën e koronavirusit

Duke qenë se Kongresi aktual skadon 3 janar, zoti Trump mund lejojë periudha normale 10-ditore brenda cilës një president duhet nënshkruajë ose vërë veton e një projekt-ligji, thjesht kalojë. Projekt-ligjet humbin fuqinë nëse nuk miratohen gjatë sesionit Kongresit cilin paraqiten.

Nëse ai vendos veton, Dhoma dhe Senati mund përpiqen ta shfuqizojnë atë javën e ardhshme. Kongresit gjithashtu mund t'i duhet miratojë një projekt-ligj përkohshëm për shpenzimet qeveritare hënën, para se fondet për funksionimin e qeverisë skadojnë mesnatë.

Po hënën, Dhoma e kontrolluar nga demokratët planifikon votojë për një variant projekt-ligji parashikon pagesa prej 2,000 dollarësh për ndiihmuar individët gjatë pandemisë koronavirusit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG