Lidhje

Misioni paqeruajtës në Nagorno Karabak siguron ndikimin rus në Kaukazin e Jugut


Ndërsa afron fundi i vitit, Rusia po merr një rol ri, atë paqeruajtësit konfliktin 10 vjeçar mes ish-republikave sovjetike, Armenisë dhe Azerbajxhanit, lidhur me enklavën e diskutueshme Nagorno Karabakut. S njofton nga Moska korrespondenti i Zërit Amerikës, Charles Maynes, ka ngjarë Rusia mbetet për momentin fuqia kryesore e ndikimit rajonin e Kaukazit Jugut.

vetëm gjashtë javë luftime, Azerbajxhani vendosi pozitë vështirë forcat etnike Armenisë Nagorno Karabak, mbështetura nga një arsenal dronësh i teknologjisë lartë dhe pajisje ushtarake ndryshuan mënyrën e luftimit Kaukazin e Jugut.

Gjatë 20 viteve fundit buxheti ushtarak i Azerbajxhanit është trefishuar krahasim me atë Armenisë. Një pjesë e madhe e armëve janë blerë me këto para. Armë blera jo vetëm nga Rusia, por edhe Izraeli dhe Turqia”, thotë Alexander Golts, analist.

Një marrëveshje e paqes e ndërmjetësuar nga Presidenti rus Vladimis Putin pasqyroi ndryshimet dinamikën e forcave dhe rolin e Turqisë veçanti për palën e Azerbajxhanit.

Marrëveshja e mbështetur nga Rusia, për aleatin e vogël Moskës, Armeninë, nënkupton humbje territoreve në Nagorno Karabak.

Ky rezultat nxiti festimet për fitore Azerbajxhan dhe një krizë qeveritare kryeqytetin e Armenisë.

Është e qartë se ky ekip ka diskredituar veten. Unë mendoj se kjo qeveri ëndërron japë dorëheqje, sepse këta njerëz e kanë kuptuar se nuk mund ecin lirshëm rrugëve Jerevanit”, thotë Karine Gevorgyan, analiste.

Sipas kushteve armëpushimit, dy mijë paqeruajtës rusë do vendosen Nagorno-Karabak për 5 vitet e ardhshme, me qëllim pengimit përparimeve mëtejshme Azerbajxhanit dhe mbrojtjen e armenëve zgjedhin qëndrojnë.

"Sipas marrëveshjes, misioni mund zgjatet. Unë mendoj se opsioni i mirë është ngrirja afatgjate e konfliktit ashtu siç ndodhi luftimet mbi Qipron”, thotë Alexander Golts, analist.

Me fjalë tjera, një konflikt i ngrirë ripërcakton kufijtë.

Është një situatë siguron ndikimin rus mbi Kaukazin e Jugut ndërsa e ardhmja e Nagorno Karabakut është vështirë parashikohet.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG