Lidhje

SHBA: Senatori republikan do të sfidojë fitoren e Presidentit të zgjedhur Biden


Senatori republikan Josh Hawley u zotua mërkurën sfidojë fitoren e Presidentit zgjedhur demokrat Joe Biden kur Kongresi mblidhet për numëruar zyrtarisht votat elektorale, gjë mund shkaktojë një debat gjatë Senat por praktikisht nuk ka asnjë shans për përmbysur rezultatet.

Sfida e senatorit Hawley, bashku me një protestë republikanëve në Dhomën e Përfaqësuesve kyesuar nga ligjvënësi Mo Brooks nga Alabama, nënkupton dyja dhomat e Kongresit 6 janar do debatojnë mbi ligjshmërinë e fitores zotit Biden me rezultatin 306-232 Kolegjin Zgjedhor, bazë cilës, ai do jetë presidenti i 46-të i vendit kur inaugurohet 20 janar.

Sekretarja e ardhshme e Shtypit e Shtëpisë Bardhë, Jen Psaki u tha gazetarëve mërkurën se pavarësisht nga çdo "taktikë", Presidenti i Zgjedhur, Joe Biden do betohet siç është planifikuar janar.

Sipas formës indirekte demokracisë Shtetet e Bashkuara, rezultati i votimit Kolegjit Zgjedhor, ku shtetet me popullsi madhe kanë shumë ndikim, përcakton se kush fiton presidencën dhe jo vota popullore, megjithëse zoti Biden fitoi edhe atë votë, me 7 milionë vota epërsi.

Debat në dy dhomat e Kongresit

Protestat e senatorit Hawley dhe anëtarit Dhomës Përfaqësuesve Brooks ka ngjarë detyrojnë dyja dhomat e Kongresit debatojnë deri dy orë, nëse duhet përmbysin rezultatet tashmë çertifikuara nga shtetet, votave popullore disa nga shtetet ku zoti Biden fitoi me një epërsi ngushtë. Për ndryshuar numrin e përgjithshëm votave elektorale do duhej të dyja dhomat e kongresit votonin për përmbysur rezultatin secilin nga ato shtete.

Por demokratët do ta ruajnë me një diferencë lehtë kontrollin e Dhomës Përfaqësuesve, pasi ligjvënësit e rinj bëjnë betimin dielën dhe është e sigurt do konfirmojnë fitoren e zotit Biden.

Kontrolli i Senatit mbetet i pazgjidhur pritje dy garave balotazhit Xhorxhia do mbahen martën e ardhshme.

Por disa republikanë e kanë pranuar zoti Biden i ka fituar zgjedhjet dhe mund bashkohen me demokratët Senat për votuar kundër zotit Trump.

Presidenti aktual ka refuzuar pranojë humbjen zgjedhjet e 3 nëntorit, duke postuar çdo ditë Twitter pretendime pabazuara se po privohej pa drejtë nga një mandat i dytë katër-vjeçar.

mërkurën, zoti Trump bëri thirrje për dorëheqjen e Guvernatorit republikan Xhorxhias Brian Kemp, i cili ka hedhur poshtë pretendimin e presidentit se ai fitoi shtetin jugor edhe pse numërimi i parë dhe dy rinumërime votave atë shtet, e nxorrën zotin Biden fitues me pothuajse 12,000 vota epërsi nga 5 milionë vota hedhura.

"Ai është një obstruksionist i cili nuk pranon pranojë se ne fituam me diferencë madhe në Xhorxhia!", shkruante zoti Trump Twitter. "Fituam gjithashtu shtetet e tjera lëkundura."

herët gjatë javës, Presidenti Trump u shkroi Twitter përkrahësve tij, "Shihemi Uashington, DC, më 6 Janar. Mos e humbni."

Senatori i ri nga Mizuri, Hawley, një 40 vjeçar u zgjodh vitin 2018, tha një deklaratë se "disa shtete, veçanërisht Pensilvania, nuk arritën ndiqnin ligjet e zgjedhore shtetit tyre."

Senatori Hawley nuk dha asnjë provë për pretendimet e tij.

Senatorë republikanë me peshë kanë thënë se fitorja e zotit Biden do qëndrojë.

Udhëheqësi i shumicës republikane Senat, Mitch McConnell e pranoi fitoren e zotit Biden 15 dhjetor dhe u ka kërkuar republikanëve tjerë Senatit mos ta kundërshtojnë atë 6 janar.

Presidenti Trump ka humbur dhjetëra padi gjyqësore ku pretendonte se parregullsitë votime dhe numërimin e votave i kanë kushtuar atij rizgjedhjen.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG