Lidhje

Sen. McConnell përjashton mundësinë e miratimit të pagesave prej 2 mijë dollarësh


Udhëheqësi republikan i Senatit, Mitch McConnell tha mërkurën se një projekt-ligj demokrat për rritur pagesat e ndihmës për koronavirusin 2,000 dollarë nga 600 dollarë nuk kishte gjasa kalonte Senat shpejti, duke eliminuar pothuajse me siguri shanset për sukses një përpjekjeje për rritur ndihmën, e cila u përkrah nga Presidenti Donald Trump.

Senatori McConnell tha sallën e Senatit se një projekt-ligj i miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve e kontrolluar nga demokratët, synonte të përmbushte kërkesën e zotit Trump për pagesa mëdha, "nuk ka asnjë shans realist për t’u miratuar shpejti Senat."

Senatori Republikan John Cornyn u tha gazetarëve se ai mendonte se nuk kishte gjasa Kongresi vepronte për rritur shumën e ndihmës duke pasur parasysh komentet e zotit McConnell.

I pyetur nëse ai priste republikanët përballeshin me një kundërpërgjigje politike, zotit Cornyn tha “jo”, duke shtuar se Kongresi kishte miratuar tashmë triliona dollarë ndihma për ekonomi e goditur nga pandemia.

Presidenti Trump ushtroi trysni ndaj republikanëve për mbështetur pagesa mëdha stimujsh për COVID-19 për amerikanët vështirësi, duke shkruar vazhdimisht Twitter gjatë ditëve fundit. "2000 dollarë sa shpejt!" kishte shkruar ai Twitter mërkurën herët.

Tensionet brenda partisë mbi përpjekjen për rritur pagesat nga 600 dollarë të miratuara tashmë nga Kongresi u përkeqësuan nga një përplasje e dytë mbi një përpjekje Kongres për hedhur poshtë një veto zotit Trump për një projekt-ligj mbrojtjes.

Senati i kontrolluar nga Republikanët ishte gati ndërmerrte një hap shumë drejt një veprimi do ishte anulimi i parë i një vetoje për gati katër vitet e mandatit presidentit Trump, me një votim procedurial mërkurën.

Me një Kongres ri dalë nga zgjedhjet e nëntorit, fillon sesionin dielën, komenti i senatorit McConnell linte kuptohej se legjislacioni u miratua Dhomën e Përfaqësuesve hënën, thjesht mund lihej skadonte.

Zoti McConnell tha se pagesat prej 2,000 dollarësh nuk ishin rcakuara për një grup caktuar dhe mund t’u shkonin njerëzve nuk kanë nevojë për to.

martën vonë, udhëheqësi i Senatit prezantoi një projekt-ligj kombinonte pagesat prej 2,000 dollarësh me dispozita hiqnin disa mbrojtje ligjore për kompanitë e mediave sociale dhe një kërkesë për analizuar sigurinë e zgjedhjeve, një çështje e rëndësishme për zotin Trump, i cili pretendon pa prova se mashtrimet votime ndihmuan demokratin Joe Biden fitonte ndaj tij zgjedhjet e nëntorit.

Meqenëse shumica e demokratëve nuk mbështesin dy masat ai propozon, dukej se lëvizja kishte si synim treja këto propozime mos kishin shanse për t’u miratuar.

martën presidenti sulmoi udhëheqësit republikanë si "patetikë", ndërsa krisjet marrëdhëniet e tij me udhëheqësit republikanë Kongres, vijnë tre javë para se presidenti t’i dorëzojë pushtetin zotit Biden 20 janar.

Republikanët e Kongresit kanë mbështetur përgjithësisht zotin Trump gjatë katër viteve trazuara, por presidenti është i indinjuar ata nuk i kanë mbështetur plotësisht pretendimet e tij për mashtrime zgjedhore.

Dhoma e Përfaqësuesve rrëzoi veton e Presidentit Trump për projektligjin e mbrojtjes hënën. Pas kapërcimit disa pengesave proceduriale Senat, një votim përfundimtar mund mbahet ditët e e mbetura kësaj jave.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG