Lidhje

Shpërthim me makinë bombë në Siri


Një makinë bombë shpërtheu një treg perimesh qytetin verilindor sirian Ras al Ain pranë kufirit me Turqinë, sipas njoftimeve shkaktoi vdekjen e disa personave dhe plagosjen e disa tjerëve, siç njoftoi shtunën agjencia shtetërore e lajmeve SANA.

Dy fëmijë ishin midis vrarëve ndërsa nëna e tyre u plagos shpërthim, tha SANA, duke shtuar se shpërthimi shkaktoi gjithashtu vdekjen e disa luftëtarëve mbështetur nga Turqia.

Turqia, e cila është aleate me disa grupe kryengritëse kundërshtojnë Presidentin Sirian Bashar al-Assad, mori nën kontroll qytetin vitin 2019 një ofensi për zmbrapsur luftëtarët kurdë sirianë, që Ankaraja i konsideron si grup terrorist.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG