Lidhje

Votimet në Xhorxhia, një sfidë e hershme për presidentin e zgjedhur, Joe Biden


Zakonisht janë zgjedhjet e Kongresit mes mandatit një presidenti orientojnë qasjen dhe përparësitë politike Shtëpisë Bardhë. Për Presidentin e zgjedhur Joe Biden, garat përcaktuese për Kongresin po vijnë përpara se ai marrë detyrën.

Dy balotazhe martën Xhorxhia do vendosin se cila parti do kontrollo Senatin dhe rrjedhimisht se sa mund arrijë presidenti i ri aspektin legjislativ për çështje tilla si pandemia, kujdesi shëndetësor, taksat, energjia dhe mjedisi.

Për një politikan e paraqiti veten para amerikanëve si bashkues dhe si një negociator me përvojë me Kongresin, zgjedhjet Xhorxhia do ndihmojnë përcaktojnë nëse ai do jetë gjendje t'i përmbahet këtij imazhi.

"Nuk është se nuk mund arrish asgjë po jesh pakicë ose se mund realizosh çdo gjë po kesh shumicën, bësh gjithçka shumicë, por kesh kontrollin e udhëheqjes, mund ndajë suksesin nga dështimi për një administratë," thotë Jim Manley, ka qenë këshilltar i ish-udhëheqësit demokrat Senatit, Harry Reid. Sot atë post e mban republikani Mitch McConnell.

dy kandidatët demokratë nga Xhorxhia, Jon Ossoff dhe Raphael Warnock duhet fitojnë martën Senati jetë i ndarë 50-50. Nënpresidentja e zgjedhur Kamala Harris, si presidente e Senatit, do siguronte votën e nevojshme për përcaktuar kontrollin.

Realiteti është se edhe një Senat me shumicë ngushtë demokrate nuk do t'i jepte zotit Biden gjithçka ai dëshiron. Rregullat e Senatit kërkojnë 60 vota për çuar përpara pjesën madhe legjislacionit kryesor; për momentin nuk ka një numër mjaftueshëm demokratësh gatshëm ta ndryshojnë këtë rregull. Pra pavarësisht nga rezultatet Xhorxhia, zotit Biden do t’i duhet bëjë për vete republikanë Senat.

Megjithatë një shumicë demokrate Senat do ta bënte lehtë konfirmimin e emëruarve zotit Biden për postet kryesore, veçanërisht gjyqësor, dhe do t'u jepte demokratëve kontrollin e komisioneve. kundërt, një Senat i udhëhequr nga senatori McConnell pothuajse me siguri do t’i mohonte zotit Biden fitoret e mëdha legjislative, ashtu siç pati bërë vonë mandatin e Presidentit Barack Obama.

Ekipi i presidentit zgjedhur Biden është shumë i vetëdijshëm për rëndësinë e garave Xhorxhia. Ai shkon Atlanta hënën, prag balotazheve, për bërë fushatë me kandidatët Ossoff dhe Warnock për herë dytë tre javë. Ekipi i fushatës zotit Biden ka ndihmuar mbledhjen e miliona dollarëve për konsoliduar infrastrukturën e partisë e ndihmoi zotin Biden bëhet kandidati i parë demokrat për president nga viti 1992 fiton këtë shtet. Nënpresidentja e zgjedhur Kamala Harris do bëjë fushatë dielën Savannah.

vizitën e tij fundit, Biden i quajti senatorët republikanë David Perdue dhe Kelly Loeffler si "bllokues" dhe u kërkoi banorëve Xhorxhias " votojnë për dy senatorë Shteteve Bashkuara dinë thonë fjalën "po" dhe jo vetëm "jo".

Përbërja e Kongresit kushtëzon çdo administratë, por ndoshta kjo është edhe e vërtetë për zotin Biden, i cili ka shërbyer 36 vjet Senat, dhe tetë vjet si nënpresident i zotit Obama dhe ndërmjetës i nivelit lartë me Kongresin.

Edhe disa republikanë shpresojnë tek një marrëdhënie e ndryshme me Kongresin, nën qeverisjen e presidentit ardhshëm Biden. Michael Steel, që ka qenë këshilltar i lartë i ish-Kryetarit republikan të Dhomës së Përfaqësuesve John Boehner, i cili shpesh së bashku me zotin McConnell, bllokoi shpesh nismat legjislative të ish-presidentit Obama, fajësoi për problemet me Kongresin të zotit Obamës, qasjen e tij personale ndaj politikanëve të tjerë. Në të kundërt, tha zoti Steel "Presidenti i zgjedhur Biden është një ligjvënës nga prirja, nga përvoja dhe nga instinkti, ndryshe nga ish-Presidenti Obama".

Zoti Steel parashikon presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe Senatori McConnell, dy ish-kolegë, të mund të gjejnë "gjuhë të përbashkët" për infrastrukturën dhe imigracionin - politika që kanë penguar shumë administrata.

Megjithatë, nuk ka asnjë shenjëzoti McConnell do të lejonte shqyrtimin e përparësive të tjera kryesore të zotit Biden, mes së cilave më e rëndësishmja një zgjerim i një "opsioni publik" të Ligjit për Kujdes Shëndetësor të Përballueshëm. Rritjet e propozuara të zotit Biden taksave ndaj korporatave dhe amerikanëve më të pasur gjithashtu ka të ngjarë të mos kenë asnjë shans në një senat republikan.

Presidenti i zgjedhur Biden do të ketë nevojë për aftësitë e tij negociuese edhe në marrëdhëniet me krahun e majtë të partisë së tij. Megjithëse progresistët thonë se kanë ulur pritshmëritë e tyre për atë që është e mundur - madje edhe nën një Senat me shumicë demokrate - ata ende synojnë ta shtyjnë zotin Biden.

Pritshmëritë e kufizuara të demokratëve për pushtetin e tyre, edhe me një shumicë të mundshme, bien ndesh me pretendimet e ekzagjeruara që republikanët kanë trumbetuar në garat e Xhorxhias.

Sipas fjalëve të senatorëve Perdue dhe Loeffler, një Senat demokrat do të ishte një konsolidim i një "axhende socialiste". Përveçse është një keqinterpretim i përparësive të politikave të zotit Biden dhe senatorëve demokratë, ky karakterizim neglizhon realitetin e përbërjes së Senatit.

Në një aktivitet fushate këtë javë, kandidati Ossoff tha se sulmet "qesharake" të senatorit Perdue "më lënë pa fjalë ". Ai vuri në lojë pretendimin se idetë politike, përputhen me ato të zotit Biden, janë një zhvendosje nga e majta. Por ai ishte në një mendje me rivalin e tij republikan për sa i përket rëndësisë së garave në Xhorxhia.

"Kemi shumë punë për të bërë, prandaj nuk mund të ngecemi në bllokime dhe pengesa për vitet e ardhshme", tha zoti Ossoff.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG