Lidhje

Trump, presion zyrtarit të Xhorxhias për të ndryshuar rezultatin e zgjedhjeve


Presidenti Donald Trump i bëri presion një zyrtari të lartë të shtetit Xhorxhia, duke i kërkuar të gjejë vota të mjaftueshme për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të nëntorit në këtë shtet, ku ai humbi.

Gazeta “Washington Post” arriti të sigurojë një regjistrim audio të një bisede telefonike të zhvilluar ditën e shtunë dhe që zgjati një orë mes zotit Trump dhe sekretarit të Shtetit të Xhorxhias Brad Raffensperger, gjithashtu republikan.

Telefonata shënon një tjetër përpjekje të zotit Trump në vazhdën e pretendimeve të tij mbi manipulimin në zgjedhje.

Në bisedë, Presidenti Trump paralelisht e mburrte, i lutej dhe e kërcënonte zotin Raffensperger me pasoja të paqarta penale, në përpjekje për të zhbërë humbjen në këtë shtet ndaj presidentit të zgjedhur Joe Biden.

Gjatë telefonatës, zoti Raffensperger dhe këshilltari juridik i zyrës së tij i hodhën poshtë pohimet e zotit Trump.

Zoti Raffensperger i tha presidentit se ai po mbështeste teori konspirative tashmë të zhvlerësuara, ndaj atyre që ai i cilësoi si zgjedhje të lira e të drejta.

"Njerëzit e Xhorxhias janë të zemëruar, amerikanët janë të zemëruar", tha zoti Trump, sipas audios së regjistruar, publikuar në internet nga gazeta Washington Post. "Dhe nuk ka asgjë të keqe të thuash, e di çfarë….. i rillogaritëm rezultatet".

"Pra ajo që dua të bëj, është thjesht të gjej 11,780 vota, që është një më shumë se sa kemi. Sepse ne e fituam shtetin", shprehej zoti Trump gjatë telefonatës, duke këmbëngulur se nuk kishte asnjë mundësi që ai të kishte humbur garën në këtë shtet.

Shtëpia e Bardhë nuk pranoi të komentojë mbi këtë çështje. Zyra e zotit Raffensperger nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për komente. Po kështu edhe zyra e tranzicionit e zotit Biden nuk ka bërë deri tani asnjë koment mbi këtë çështje.

Xhorxhia është një nga disa shtetet kyçe, në të cilin zoti Trump humbi gjatë zgjedhjeve të 3 nëntorit ndaj zotit Biden. Por që prej asaj kohe zoti Trump ka bërë akuza të pabazuara për manipulim me zgjedhjet dhe ka kërkuar të përmbysë rezultatin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG