Lidhje

Masa të reja izolimi në Britani


Kryeministri britanik Boris Johnson urdhëroi hënën masa reja izolimi vend përpjekje për ngadalësuar një rritje rasteve me COVID-19 kërcënon mbingarkojë sistemin shëndetësor, para se vaksinohet një masë kritike e popullsisë.

Kryeministri Johnson tha se një variant i ri, ngjitës i koronavirusit po përhapet me shpejtësi madhe dhe ishin nevojshme veprime urgjente për ta ngadalësuar atë.

"Ndërsa flas me ju sot, spitalet tona janë nën shumë presion nga COVID se asnjëherë parë nga fillimi i pandemisë," tha zoti Johnson një fjalim televiziv. Masat e reja janë kontrast me qasjen e tij mëparshme rajonale për luftuar pandeminë.

"Pjesa madhe e vendit është tashmë nën masa skajshme dhe këto kushte është e qartë se duhet bëjmë shumë bashku për ta vënë nën kontroll këtë variant ri”, tha ai.

"Prandaj duhet ndërmarrim një mbyllje shkallë kombëtare, masat e cilës jenë aq rrepta sa ta frenojnë këtë variant. Kjo do thotë se qeveria edhe një herë po ju udhëzon qëndroni shtëpi", shtoi kryeministri.

Zoti Johnson tha se masat do përfshinin mbylljen e shkollave, duke filluar nga e marta dhe rregulla kërkojnë shumica e njerëzve qëndrojnë shtëpi përveç blerjeve jetike, ushtrimeve fizike dhe përjashtimeve tjera kufizuara.

Ai tha se nëse programi i vaksinimit shkonte siç ishte planifikuar dhe numri i infektimeve dhe vdekjeve do binte përputhje me masat e bllokimit siç pritej, do ishte e mundur fillohej zbutja e masave izolimit deri mes shkurtit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG