Lidhje

Nju Jorku zbulon rastin e parë të variantit më ngjitës së koronavirusit


Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo tha hënën se shteti i tij ka zbuluar rastin e parë variantit ngjitës koronavirusit, për herë parë u has Britani.

Identifikimi i rastit shtetin e Nju Jorkut, ngjall shqetësime lidhje me kapacitetin e spitaleve, nëse përhapet me shpejtësi.

Zoti Cuomo tha hënën se një burrë 60-at jeton një qytet veri kryeqytetit Albany, ka variantin e ri virusit. Personi i cili po e merr veten, nuk kishte udhëtuar kohët e fundit, duke lënë kuptohet se bëhet fjalë për përhapje brenda komunitetit.

Nju Jorku ka kryer 5,000 teste për llojin e ri - dhe deri tani ka gjetur vetëm një rast.

Zoti Cuomo thotë se nëse lloji i ri rrit shtrimet spital dhe detyron disa zona mbyllen, kjo do sillte një ndryshim strategjie.

Deri tani varianti i ri përhapet me shpejtësi dhe është quajtur variant britanik, është zbuluar Kolorado dhe Kaliforni.

hënën kryeministri britanik, Boris Johnson urdhëroi masa reja izolimi vend, përpjekje për ngadalësuar një rritje rasteve me COVID-19 kërcënon mbingarkojë sistemin shëndetësor.

Ai tha se varianti i ri ngjitës po përhapet me shpejtësi madhe dhe ishin nevojshme veprime urgjente për ta ngadalësuar atë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG