Lidhje

Biden, Trump fushatë në orët e fundit para zgjedhjeve kritike të Xhorxhias


Si presidenti i zgjedhur Joe Biden ashtu edhe presidenti largim Donald Trump mbajtën tubime hënën shtetin e Xhorxhias, ku dy gara balotazhi martën do përcaktojnë nëse republikanët apo demokratët do kenë kontrollin e Senatit Shtetet e Bashkuara.

Rezultati i garave për Senatin do ndikojë mënyrë dramatike tek funksionimi i legjislativit gjysmën e parë mandatit katër-vjeçar zotit Biden Shtëpinë e Bardhë.

Zoti Biden tha një tubim Atlanta hënën se votuesit Xhorxhia "do përcaktojnë drejtimin, jo vetëm për katër vitet e ardhshme, por për brezin e ardhshëm".

Ai tha se banorët e Xhorxhias kishin votuar numër rekord zgjedhjet presidenciale nëntor, duke i dhënë atij një fitore ngushtë shtet. "Tani, ne kemi nevojë votoni përsëri numër rekord," tha ai.

Presidenti Trump ishte qytetin Dalton, një bazë republikane pjesën veriore shtetit për një tubim mbrëmje mbështetje senatorëve republikanë David Perdue dhe Kelly Loeffler.

"Është e pamundur të kemi humbur Xhorxhian. Unë mora pjesë në dy zgjedhje. I fitova të dyja", i tha Presidenti Trump në mënyrë të pasaktë turmës.
Zoti Trump pretendoi përsëri në mënyrë të rreme se zgjedhjet e nëntorit ishin "të manipuluara" dhe i nxiti Republikanët të "vërshonin" në votime të martën.

"Demokratët po përpiqen të grabisin Shtëpinë e Bardhë, nuk mund t'i lejoni. Thjesht nuk mund t'i lejoni të grabisin Senatin amerikan, nuk mund të lejoni që kjo të ndodhë."

Ndërkohë ai ka vazhduar sulmet kundër zyrtarëve Xhorxhias për refuzimin e përmbysjes humbjes tij ngushtë ndaj zotit Biden këtë shtet zgjedhjet e 3 nëntorit.

Zoti Biden bëri fushatë për dy demokratët, Jon Ossoff, një producent dokumentarësh televiziv po përballet me Senatorin Perdue, dikur nje drejtues ekzekutiv biznesi dhe reverendin Raphael Warnock, një prift Baptist po përballet me senatoren Loeffler, një nga ligjvënëset pasura Shtetet e Bashkuara.

Sondazhet tregojnë se dy demokratët kanë një epërsi lehtë balotazhet u bënë domosdoshme sepse asnjë nga katër kandidatët nuk fitoi shumicën e nevojshme votimet e nëntorit. Xhorxhia është një shtet historikisht republikan. Zoti Biden ishte kandidati i parë demokrat presidencial fitoi atje nga viti 1992.

Pjesëmarrja përfundimtare e votuesve për zgjedhjet e Senatit pritet jetë jashtëzakonisht e lartë, me shumë se 3 milion vota hedhura deri tani votimin e hershëm, dy tretat e votimit personalisht qendrat e votimit dhe një e treta me postë.

Pesë milion vota u hodhën Xhorxhia votimet e nëntorit, por rreth 100,000 njerëz nuk votuan ato zgjedhje, e kanë bërë një gjë tillë balotazhet për Senatin.

Asnjë nga votat e hershme nuk do numërohet deri martën varësi diferencës rezultate, fituesit mund mos shpallen natën e zgjedhjeve.

Zyrtarët thonë se votimi i hershëm garat e Senatit ishte veçanërisht i përhapur zonat demokrate ku fitoi zoti Biden, por republikanët thonë se parashikojnë pjesëmarrja e tyre jetë e lartë votimin e së martës. Një skenar i ngjashëm u shpalos nëntor Xhorxhia dhe gjithë vendin kur shumë tepër demokratë votuan para ditës zgjedhjeve, ndërsa shumë Republikanë votuan personalisht ditën e zgjedhjeve.

Zgjedhjet e Senatit po vëzhgohen nga afër Uashington si nga ekipi i tranzicionit zotit Biden ashtu edhe kundërshtarët e tij republikanë, si një tregues i pushtetit mund ketë presidenti i ardhshëm avancimin e programit tij legjislativ, pasi ai dhe Nënpresidentja e zgjedhur Kamala Harris inaugurohen 20 janar.

Pas ceremonive betimit dielën Kongres, Republikanët kanë aktualisht një avantazh 50-48 Senat.

Një fitore e republikanëve njërën ose dyja garat e Xhorxhias do t'i jepte asaj partie shumicën dhe drejtën për përcaktuar axhendën e Senatit, si edhe për kryesuar gjitha komisionet e Senatit.

Nëse kandidatët demokratë Warnock dhe Ossoff fitojnë, Senati do ishte i ndarë 50-50 mes demokratëve dhe republikanëve, duke i dhënë zonjës Harris mundësinë për hedhur votën vemdimtare favor Demokratëve drejtim organizimit komisioneve dhe kontrollin e kalendarit legjislativ.

Shtetet e Bashkuara, nënpresidenti i vendit është president i Senatit.

Një kontroll republikan do komplikonte miratimin e programit legjislativ zotit Biden gjatë dy viteve ardhshme, duke shkaktuar negociata stërgjatura për çështje tilla si përfitimet e kujdesit shëndetësor, imigracioni apo ndryshimet klimatike.

Zoti Trump ka premtuar se gjatë fjalimit tij Xhorxhia hënën mbrëmje, do sulmojë përsëri rezultatin e garës presidenciale kundër zotit Biden atë shtet, ku ai humbi për pak se 12,000 vota. Një numërim fillestar i votave dhe dy rinumërime, gjitha nxorrën presidentin e zgjedhur Biden fitues.

një telefonatë shtunën, Presidenti Trump i kërkoi zyrtarit lartë zgjedhjeve shtetit, Sekretarit republikan Shtetit Brad Raffensperger, gjente 11,780 vota tjera për përmbysur humbjen e tij ndaj zotit Biden.

Por zoti Raffensperger nuk e pranoi këtë kërkesë dhe i tha televizionit ABC News hënën se presidenti thjesht e kishte gabim" kur thoshte se se kishte mashtrime numërimin e votave Xhorxhia.

Pavarësisht pretendimeve tij për mashtrim votimet e nëntorit, zoti Trump po bën thirrje republikanët dalin për votuar për sentorët Perdue dhe Loeffler për ruajtur shumicën republikane Senat.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG