Lidhje

SHBA: Gruaja që u plagos brenda Kongresit, humb jetën


Një grua u plagos brenda ndërtesës Kongresit gjatë protestës dhunshme pro-Trump, ka vdekur.

Dy zyrtarë dijeni çështjes e konfirmuan një gjë tillë për agjencinë e lajmeve Associated Press mërkurën, kushtet e anonimitetit sepse nuk ishin autorizuar flisnin publikisht.

Departamenti i Policisë kryeqytetit Uashingtonit tha se po merrte përsipër hetimin lidhur me çështjen. Policia nuk ka dhënë detaje lidhje me rrethanat e plagosjes saj.

Dhjetëra mbështetës Presidentit Donald Trump shkelën perimetrin e sigurisë dhe hynë ndërtesën e Kongresit, ndërsa anëtarët e tij ishin mbledhur për konfirmojnë fitoren e presidentit zgjedhur Joe Biden. Ata u përleshën me oficerë si brenda ndërtesës ashtu edhe jashtë saj.

Disa orë vonë, policia deklaroi se kishte marrë nën kontroll Kapitolin.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG