Lidhje

Republikanët përballen me pasojat e mbështetjes së pretendimeve të Presidentit Trump


qendër protestave dhunshme Kapitolin e Shteteve Bashkuara, ishte një gënjeshtër u lejua zinte rrënjë dhe përhapej nga shumë prej republikanëve tani po e dënojnë Presidentin Donald Trump se ndezi gjakrat e mbështetësve tij me sulmet e rreme ndaj integritetit zgjedhjeve vitit 2020.

Dhe si po përgjgjen tani disa prej atyre zyrtarëve republikanë? Nuk e dinim do arrinte deri këtë pikë.

"Njerëzit i morën ato ai tha fjalë për fjalë. Nuk kisha menduar kurrë do ndodhte kjo”, tha Mick Mulvaney, ish-shefi i personelit Presidentit Trump. Zoti Mulvaney dha dorëheqjen nga posti i tij si i dërguar i posaçëm për Irlandën e Veriut javën e kaluar pas trazirave.

Ky argument tregon se deri çfarë pike shumë republikanë kanë bërë me dëshirë një sy qorr gjatë gjithë mandatit Presidentit Trump ndaj disa prej forcave janë zhvilluar Amerikë.

Sa herë zoti Trump mbështeste një teori konspirative, apo flirtonte hapur me grupet esktremiste, republikanët gjithmonë mendonin se kishte disa kufij ai dhe përkrahësit e tij besnikë, nuk do t’i kapërcenin.

paktë ishin ata shfaqën shqetësim për skenarin keq, duke hedhur poshtë frikën për dhunë ose autoritarizëm, duke i quajtur ëndrra ethshme liberale.

Senatori i Pensilvanisë, Pat Toomey, i cili mbështeti zotin Trump zgjedhjet e vitit 2020, por tani po bën thirrje ai japë dorëheqjen, i paraqiti veprimet e Trump pas humbjes si një kthesë errët, pavarësisht nga fakti se presidenti e përgatiti terrenin për sfiduar zgjedhjet para se hidheshin votat e para.

"Ai arriti një nivel çmendurie dhe u përfshi veprime absolutisht paimagjinueshme dhe pafalshme", tha ai dielën.

Edhe nëse disa republikanë kishin rezerva në lidhje me zotin Trump para zgjedhjeve, ato shpesh dukej se mbeteshin në hije nga bindja e tyre se do të paguanin çmim politik nëse do të sfidonin hapur presidentin.

Edhe pas humbjes zotit Trump ndaj Presidentit zgjedhur Joe Biden, ligjvënësit repuhlikanë, ishin shqetësuar për ndikimin e tij partinë e tyre vitet e ardhshme dhe për mundësinë e sfidave nga kandidatë tjerë republikanë zgjedhjet brenda partisë, nëse e kundërshtonin atë. I vetëdijshëm ndaj këtij realiteti, zoti Trump u përpoq t’i paralizonte edhe tej, kur u zotua kandidojë përsëri 2024, ende pa pranuar humbjen zgjedhjet e vitit 2020.

Kështu shumica e zyrtarëve të Partisë Republikane i dha presidentit kohë dhe hapësirë të sulmonte në mënyrë të rreme integritetin e zgjedhjeve të nëntorit, të përhapte një numër të madh keqinformatash dhe të delegjitimonte fitoren e zotit Biden në sytë e miliona amerikanëve.

Shumica e tyre, e pranoi privatisht fitoren e zotit Biden, por racionalizoi se mënyra më e mirë për të ndihmuar në largimin e Trump nga detyra ishte t'i jepej hapësirë për të pranuar humbjen e tij.

Por kjo nuk ndodhi kurrë. Megjithëse gjykatësit në të gjithë vendin, përfshirë disa të emëruar nga zoti Trump, hodhën poshtë një nga një sfidat ligjore dhe Prokurori i Përgjithshëm William Barr, një besnik i palëkundur ndaj zotit Trump, tha se nuk kishte asnjë shenjë të ndonjë manipulimi të gjerë të zgjedhjeve, presidenti vazhdoi sulmet e tij të pabazuara.

Disa republikanë ishin bashkëfajtorë gënjeshtër me heshtjen e tyre, ndërsa tjerët ishin pjesëmarrës aktivë.

shumë se 120 ligjvënës republikanë kërkuan nga Gjykata e Lartë rrëzojë vullnetin e votuesve shtetet kryesore vendimtare, një hap i papshembullt gjykata e lartë refuzoi ta merrte parasysh. Deri mërkurën mëngjes, 150 ligjvënës Dhomës Përfaqësuesve dhe Senatit premtuan se do kundërshtonin rezultatet e zgjedhjeve Kongres, duke kontribuar bindjen e disa mbështetësve zotit Trump se ekzistonte ende një mënyrë për përmbysur fitoren e zotit Biden.

Senatori i Misurit, Josh Hawley, i cili do që të sigurojë mbështetjen e përkrahësve zotit Trump në vitet e ardhshme, përshëndeti përkrahësit rrugës për në Kapitol atë mëngjes, ku do të kundërshtonte rezultatet e një zgjedhjeje të lirë dhe të ndershme.

Pati edhe përjashtime. Senatori nga Utah, Mitt Romney, një kritik i kahershëm i presidentit dhe senatori i vetëm republikan që votoi për të dënuar Trump gjatë procesit për shkarkimin e tij në fillim të vitit të kaluar, paralajmëroi për pasojat e rrezikshme nëse lejoheshin konspiracionet e zotit Trump për zgjedhjet, të lulëzonin.

njëjtën gjë bënë zyrtarët republikanë Xhorxhia, cilët i rezistuan presionit drejtpërdrejtë nga presidenti për t'i "gjetur" atij shumë vota dhe për përmbysur fitoren e zotit Biden atë shtet. Udhëheqësi i shumicës senatit Mitch McConnell priti deri mes dhjetorit për njohur fitoren e zotit Biden, pastaj paralajmëroi mënyrë agresive anëtarët republikanë Senatit mos kundërshtonin rezultatet e zgjedhjeve në Kongres.

Por për shumë republikanë, vetëm të mërkurën, kur vetë jeta e tyre u rrezikua nga një turmë e dhunshme që sulmoi Kapitolin, u bënë të qarta pasojat e fushatës së rrezikshme të dizinformimit të presidentit.

"Mjaft më," tha senatori i Karolinës së Jugut Lindsey Graham, një nga mbështetësit më të zjarrtë të Trump gjatë katër viteve të fundit. Senatori Graham më pas u rrethua nga mbështetës të zemëruar të Trump në një aeroport në zonën e Uashingtonit, të cilët e akuzuan atë si tradhtar i kauzës së përmbysjes së zgjedhjeve.

Disa senatorë synonin kundërshtonin rezultatet e zgjedhjeve, po ashtu ndryshuan mendje orët pas akteve të dhunshme, duke lënë kuptohej se ata kurrë nuk kishin besuar me vërtetë pretendimet e mashtrimit. Mes tyre: Senatorja Kelly Loeffler nga Xhorxhia, e cila humbi një balotazh Senatit një ditë para trazirave. Loeffler kishte mbështetur kundërshtimet ndaj zgjedhjeve një përpjekje minutës fundit për t’i mobilizuar mbështetësit e zotit Trump shtetin e saj.

Nuk ishte e vështirë të kuptoje pse ajo mendoi se mund të ishte një strategji fituese. Një sondazh i AP VoteCast mes elektoratit në Xhorxhia tregoi se rreth tre të katërtat e votuesve që mbështetën kandidatët republikanë në balotazhe thanë se zoti Biden nuk ishte zgjedhur ligjërisht, pavarësisht se nuk kishte asnjë provë të besueshme për të mbështetur atë pohim.

Republikanët tani duhet përballen me realitetin miliona mbështetës partisë tyre besojnë se gënjeshtra ishte aq e fuqishme sa shkaktoi një mësymje undër Kongresit. Dhe brenda radhëve tyre, gati 150 ligjvënës ende mbështesnin sfidat ndaj zgjedhjeve pasi Kongresi u mblodh përsëri pas sulmit Kapitol.

Përveç kësaj megjithëse një shumicë dërrmuese - 88% - e amerikanëve kundërshtojnë veprimet e protestuesve dhunshëm, gati një e pesta e republikanëve - 18% - thanë se i mbështesin ato, sipas një sondazhi ri PBS Newshour / Marist.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG