Lidhje

SHBA: Shpresa për një fillim të ri në marrëdhëniet me median


Pas katër vitesh armiqësie midis presidentit amerikan dhe shumë prej mediave lajmeve, mbrojtësit e lirisë shtypit shpresojnë për një fillim ri. Jessica Jerreat e Zërit Amerikës, njofton.

Gazetarët amerikanë po punojnë një mjedis gjithnjë e armiqësor, duke u përballur me sulme fizike dhe verbale nga protestues apo nga forcat e rendit, për mos përmendur sulmet e vazhdueshme verbale nga ish Presidenti Donald Trump.

Turma pro-Trump sulmoi Kapitolin shkatërroi pajisjet e një ekipi agjencisë Associated Press. Ata akuzuan dhe shanë gazetarët, sulmuan ekipet e medias dhe shkruajtën "Vrisni Median" dyert e ndërtesës.

Gjatë katër viteve fundit, ka patur incidente rënda. Televizionit CNN i janë dërguar bomba artizanale. Në Anapolis, n njeri i armatosur vrau pesë vetë redaksinë e medias Capital Gazette. Vitin e kaluar u zbulua se qeveria vëzhgonte gazetarët mbulonin karvanët me emigrantë kufirin jugperëndimor.

“Nuk ishte thjesht çështje e presidentit dhe ndihmësve tij nuk i pëlqente mbulimi, gjë është normale. Por ata sulmuan me mënyra rrezikshme dhe përbëjnë kërcënime fizike për gazetarët, thotë Angela Greiling Keane, Institutin Kombëtar Gazetarisë.

Donald Trump akuzoi mediat duke i trajtuar ashpër dhe padrejtësisht.

Mbulimi i çdo presidenti, apo i çdo udhëheqësi, shumicën e rasteve dihet nuk mund jetë me lavdërime. Zakonisht nuk janë lavdërimet bëjnë lajm. Pra, është e vërtetë media e mbajti nën vëzhgim rreptë Donald Trumpin. Por kjo është pikërisht detyra e shtypit, thotë Angela Greiling Keane.

Kritikët thonë se mbështetja e SHBA për lirinë e shtypit është tkurrur skenën ndërkombëtare, ku Amerika historikisht ka luajtur rol udhëheqës. Një shembull është reagimi ndaj vrasjes korrespondentit Washington Post-it Jamal Khashoggi konsullatën saudite Stamboll, është kritikuar gjerësisht.

Suzanne Nossel e grupit PEN America për drejtat e njeriut dhe fjalën e lirë i tha Zërit Amerikës me telefon se "në rastin e Jamal Khashoggit, ata e bënë mjaft qartë se nuk do lejonin masakrimi i një gazetari prishte marrëdhëniet e tyre me qeverinë saudite."

Ajo thotë se organizata si e saja humbasin fuqinë për liruar gazetarë burgosur pa mbështetje nga qeveria e SHBA, pa marrëdhëniet e saj dypalëshe botë.

Departamenti i Shtetit ka duartrokitur "guximin dhe vendosmërinë" e mediave pavarura, duke dënuar përndjekjet e motivuara politikisht, pandëshshkueshmërinë dhe kërcënimet ndaj gazetareve.

Shtëpia e Bardhë pati gjithashtu disa suksese, si përpjekjet për liruar profesionistin e pavarur amerikan Austin Tice, i zhdukur Siri nga viti 2012.

Presidenti i ri Joe Biden thotë se do mbrojë drejtat e aktivistëve dhe gazetarëve dhe do punojë për një fillim ri marrëdhëniet me mediat. Por analistët thonë se e kaluara e tij sa i përket lirisë shtypit nuk është plotësisht e pastër.

Gjatë administratës Obama-Biden pati kontrolle rrepta qeverisë ndaj informacionit, ndjekje penale burimeve dhe konfiskime tabulateve telefonike gazetarëve.

"Këto ishin gjëra shumë, shumë rrezikshme, ne nuk ishim mësuar t'i shihnim SHBA dhe ato ndodhën gjatë administratës Obama-Biden. Kështu padyshim ata prej nesh përkrahin lirinë e shtypit po vëzhgojnë me kujdes se çfarë mund ndodhë gjatë administratës Biden-Harris këtë aspekt.

Mbrojtësit e shtypit po bëjnë presion për zbutje retorikës, për shumë mbrojtje për mediat mbulojnë protesta dhe trazira, dhe SHBA t’i dalin për zot liri shtypit.

Suzanne Nossel e organizatës PEN America, thotë se administrata Biden duhet fillojë flasë emër gjithë atyre gazetarëve janë shënjestër, kudo botë.

Tani SHBA kanë një presidencë re, gazetarët dhe grupet e drejtave do bëjnë presion liria e shtypit jetë përparësi e saj.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG