Lidhje

SHBA: Një poete e re, në qendër të vëmendjes në ceremoninë e inaugurimit


Poetja 22 vjeçare, Amanda Gorman u vendos qendër vëmendjes dhe mbizotëroi mediat sociale mërkurën, pasi recitoi ceremoninë e inaugurimit Presidentit Joe Biden.

Ja disa nga vargjet e poezisë saj:

Ne, trashëgimtarët e një vendi dhe kohe,

Ku një vajzë trupvogël me ngjyrë,

Pasardhëse skllevërish, e rritur vetëm nga nëna,

Ëndërron një ditë bëhet presidente,

Dhe e sheh veten duke recituar para një presidenti.”

Gorman, ishte vetëm 16 vjeç kur u shpall Poete e Re e Shquar e Los Angelesit, është e reja ndër recituesit ceremonitë e inaugurimit presidencial historinë moderne.

një gjest simbolik për nderuar poeten dhe shkrimtaren Maya Angelou, autore e libritUnë e di pse këndon zogu kafaz” ajo kishte vënë një unazë formën e një kafazi zogu. Angelou kishte recituar inaugurimin e ish-presidentit Bill Clinton vitin 1993. Personaliteti i medias, Oprah Winfrey ia kishte dhuruar unazën poetes re.

Nuk kam qenë kurrë ndonjëherë krenare për suksesin e një vajzë re!” shkruante Winfrey Twitter.


Poezia e Amanda Gormanit, “Kodra përshkojmë”, përfshinte edhe referenca ndaj shfaqjes muzikore “Hamilton”, duke ngjallur reagimin e autorit saj, Lin-Manuel Miranda.

Ishe e mrekullueshme. E shkruar mënyrë përkryer, e recituar mënyrë përkryer”, shkruante kompozitori Twitter.


një intervistë me gazetën New York Times, Gorman tha se kishte shkruar vetëm disa vargje poezisë, momentin kur mbështetësit e ish-presidentit Trump sulmuan Kapitolin 6 janar. Ajo shtoi se pas ngjarjes dhunshme, e përfundoi poezinë brenda natës.

ceremoninë e inaugurimit, ikona e muzikës pop, Lady Gaga këndoi himnin kombëtar Shteteve Bashkuara. Këngëtari i muzikës country, Garth Brooks këndoi këngën “Amazing Grace,” ndërsa Jennifer Lopez këndoi një kombinim këngëve “This Land is Your Land” dhe “America the Beautiful,” duke përfshirë pjesë spanjisht nga Betimi ndaj Flamurit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG