Lidhje

SHBA: Akuzat ndaj ish-presidentit Trump dorëzohen të hënën në Senat


Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit Shteteve Bashkuara do dorëzojë hënën senat akuzat për nxitje rebelimi ndaj ish-Presidentit Donald Trump, duke hedhur poshtë një kërkesë nga kreu i pakicës republikane Senat, Mitch McConnell për një shtyrje.

Kreu i shumicës demokrate Senat, Chuck Schumer zëvendësoi zotin McConnell si kreu i shumicës Senat, e bëri njoftimin premten por nuk tha se kur do fillonte gjyqi i ish-presidentit Trump.

Paraqitja e akuzave lëvizje një proces gjyqësor Senat, vendimi i cilit mund ta ndalojë ish-presidentin mbajë një post federal ardhmen.

"Dhoma e Përfaqësuesve do dorëzojë akuzat Senat. Senati do zhvillojë gjykimin e Donald Trumpit Do jetë një gjyq i plotë. Do jetë një gjykim i drejtë," tha senatori Schumer sallën e Senatit.

Vendimi erdhi pasi zoti McConnell i kishte kërkuar Dhomës Përfaqësuesve shtynte dorëzimin e akuzave deri enjten e ardhshme dhe binte dakord fillimi i gjyqit kundër ish-Presidentit Trump shtyhej deri mes shkurtit, për t'u dhënë kohë avokatëve tij për përgatitur një mbrojtje kundër akuzave për nxitje protestës dhunshme.

Procesi për shkarkimin filloi me një procedurë jashtëzakonisht nxituar dhe minimale Dhomën e Përfaqësuesve, tha zoti McConnell premten.

Nuk mund pasohet me një proces mangët Senat do t’i mohonte ish-Presidentit Trump procesin e duhur, ose dëmtonte senatin apo edhe vetë presidencën”, shtoi ai.

Dhoma e Përfaqësuesve i miratoi akuzat javën e kaluar përgjigje sulmit vdekjeprurës Kapitol nga mbështetësit e ish-presidentit Trump.

Ish-presidenti republikan u largua nga zyra mërkurën dhe udhëtoi për vendpushimin e tij Florida, disa orë para se betohej demokrati Joe Biden.

Demokratët kontrollojnë Senatin me epërsinë ngushtë mundshme, duke u mbështetur votën e Nënpresidentes Kamala Harris për thyer ndarjen mënyrë barabartë votave 50-50, dhe gjithashtu kanë nevojë për bashkëpunimin e republikanëve për çuar përpara shumë elemente axhendës Presidentit Biden, si dhe për konfirmuar emërimet për Kabinetin e tij.

Zoti Trump është i vetmi president amerikan ndaj cilit janë ngritur akuza dy herë, dhe gjyqi i tij Senat do jetë i vetmi ka ndodhur ndonjëherë pasi një president është larguar nga detyra.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG