Lidhje

SHBA; Dhoma e Përfaqësuesve dorëzon akuzën ndaj ish-presidentit Trump në Senat


Dhoma e Përfaqësuesve e Shteteve të Bashkuara paraqet të hënën zyrtarisht akuzën ndaj ish-presidentit Donald Trump për nxitje rebelimi gjatë fjalimit para përkrahësve tij 6 janat, përpara sulmit Kapitol.

Nëntë anëtarë demokratë Dhomës Përfaqësuesve, do shërbejnë si prokurorë, do kalojnë hënën mbrëmje përmes ndërtesës ku qindra mbështetës zotit Trump u përplasën me policinë, duke lënë pesë vdekur, për dorëzuar akuzën Senat, ku do zhvillohet gjyqi ndaj ish-presidentit.

Një ritual i ngjashëm u krye për gjyqin e parë ndaj zotit Trump janarin e kaluar.

Ai është i vetmi president i Shteteve Bashkuara i akuzuar dy herë për t’u shkarkuar nga detyra dhe i pari do përballet me gjyqin, pas largimit nga detyra. Nëse Senati e shpall fajtor, kjo mund rezultojë një votë për t’i ndaluar atij mbajtjen e një posti zyrtar ardhmen.

Udhëheqësit e Senatit, është i ndarë 50-50 mes dy partive, po ku demokratët sigurojnë shumicën falë votës nënpresidentes Kamala Harris, kanë rënë dakord mos fillojnë gjyqin deri 9 shkurt. Kjo i jep ish-presidentit Trump shumë kohë për përgatitur mbrojtjen dhe i jep mundësi Senatit të përqendrohet konfirmimet e anëtarëve Kabinetit.

Pas një fushate dy-mujore pretendimesh pa prova se kishte fituar zgjedhje, zoti Trump 6 janar u bëri thirrje përkrahësve tij "luftonin" për përmbysur rezultatin. pas n turmë shkoi Kapitol, duke detyruar ligjvënësit ndërprisnin senacën, fshiheshin mjedise sigurta dhe shtynin për disa orë çertifikimin e fitores zotit Biden.

Dhjetë anëtarë republikanët Dhomës Përfaqësuesve u bashkuan me Demokratët votimin për ta akuzuar zotin Trump. Demokratët e Senatit do kenë nevojë për mbështetjen e 17 Republikanëve për ta dënuar atë, një objektiv i vështirë për t’u realizuar, duke pasur parasysh popullaritetin e vazhdueshëm zotit Trump me votuesit republikanë.

Sipas n sondazhi agjencisë Reuters / Ipsos premten 51% e amerikanëve mendojnë se Senati duhet ta shpallë fajtor ish-presidentin Trump. Kjo ndarje përputhet me përkatësinë partiake anketuarve, nga cilët pak se dy ndër 10 republikanë bien dakord me këtë pohim.

Republikanë shumtë, përfshirë udhëheqësin e tyre Senat, Mitch McConnell, e kanë dënuar dhunën dhe e kanë kritikuar zotin Trump për nxitjen e saj.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG