Lidhje

Ndarje mes senatorëve republikanë lidhur me gjyqin ndaj ish-presidentit Trump


Dy senatorë republikanë me peshë, Marco Rubio dhe Mitt Romney shprehën qëndrime kundërta dielën lidhje me vlerën e gjyqit Senat ish-Presidentit Republikan Donald Trump, i cili akuzohet për nxitje rebelimit sulmet e Kapitolit SHBA nga qindra mbështetës tij 6 janar.

Zoti Rubio, një senator nga Florida, i tha emisionit "Fox News Sunday" se zoti Trump "mban përgjegjësi për një pjesë asaj ndodhi", por shtoi se ai e kundërshton gjyqin e Senatit.

"Kjo thjesht do na kthente tek ajo kemi përjetuar gjatë pesë viteve fundit dhe gjyqi do ishte diçka e keqe për vendin, "tha ai.

"Ky nuk është një proces penal. Ky është një proces politik dhe do nxisë ndasitë kanë paralizuar vendin", tha zoti Rubio.

Zoti Romney, një senator nga Utah dhe ish-kandidat presidencial republikan 2012, i tha televizionit CNN se beson se nxitja e rebelimit është një vepër e dënueshme. Nëse kjo nuk është e dënueshme, çfarë tjetër mund ishte?"

Senatori Romney tha se ai beson se zoti Trump ishte "bashkëpjesëmarrës një sulm paparë ndaj demokracisë."

"Nuk ka asnjë provë këto zgjedhje je vjedhur," tha zoti Romney, duke iu referuar pretendimeve pa prova ish-presidentit Trump. Gjyqi i Senatit fillon javën e 8 shkurtit.

Zoti Romney ishte i vetmi republikan votoi për ta shpallur fajtor zotin Trump gjyqin e tij parë vitin e kaluar. Këtë herë janë disa republikanë kanë thënë se janë hapur për ta shpallur fajtor iash presidentin për nxitje rebelimit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG