Lidhje

Hetim në Departamentin e Drejtësisë nëse zyrtarë të tij u përpoqën të përmbysin rezultatet e zgjedhjeve


Inspektori i përgjithshëm i Departamentit Drejtësisë po ndërmerr një hetim për përcaktuar nëse ndonjë ish- zyrtar ose zyrtar aktual i këtij departamentit "është përfshirë përpjekje papërshtatshme" për përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale vitit 2020.

Inspektori i Përgjithshëm, Michael Horowitz tha hënën se hetimi do shqyrtojë pretendimet lidhje me sjelljen e zyrtarëve dhe ish-zyrtarëve Departamentit Drejtësisë, por nuk do përfshijë zyrtarë tjerë qeveritarë.

Hetimi vjen pasi gazeta New York Times njoftoi se një ish-ndihmës prokuror i përgjithshëm, Jeffrey Clark, kishte diskutuar mbi një plan me Presidentin e atëhershëm Donald Trump për shkarkuar Prokurorin e Përgjithshëm detyrë, ishte përpjekur sfidonte rezultatin e zgjedhjeve presidenciale vitit 2020 dhe sugjeronte në mënyrë pasaktë se kishte pasur mashtrime zgjedhore shkallë gjerë.

Njoftimi për hetimin vjen dy ditë pasi kreu i shumicës demokrate të Senatit, Chuck Schumer kërkoi inspektori i përgjithshëm niste një hetim " këtë përpjekje për sfidë ndaj institucioneve". Demokrati i Nju Jorkut tha se ishte "e papërgjegjshme një drejtues i Departamentit Drejtësisë administratës Trump të komplotonte për sabotuar vullnetin e popullit".

Zyrtarët e zgjedhjeve gjithë vendin, ashtu si edhe ish-prokurori i përgjithshëm i zotit Trump, William Barr, kanë konfirmuar se nuk ka pasur mashtrim gjerë zgjedhje. Guvernatorët republikanë Arizona dhe Xhorxhia, shtetet kryesore vendimtare fituara nga zoti Biden, dhanë gjithashtu garanci për integritetin e zgjedhjeve shtetet e tyre. Pothuajse gjitha sfidat ligjore nga zoti Trump dhe aleatët e tij janë hedhur poshtë nga gjykatësit, dy prej cilave nga Gjykata e Lartë, përfshirë tre anëtarët e gjykatës emëruar nga ish-presidenti Trump.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG