Lidhje

BE nuk do të vendosë sanksione ndaj Rusisë nëse Navalny lirohet


Bashkimi Evropian nuk do vendosë sanksione reja ndaj individëve rusë, nëse Kremlini liron udhëheqësin pro-demokraci Alexei Navalny, thanë hënën ministrat e jashtëm BE-, e cila do dërgojë kryediplomatin e bllokut Moskë javën e ardhshme.

Pavarësisht thirrjeve nga vendet Baltike, Italia dhe Rumania për sanksione ndaj zyrtarëve rusë përgjigje ndalimit Navalny, pas kthimin Rusi nga Gjermania 17 janar, Gjermania kërkoi t'i jepej shumë kohë Kremlinit.

"Ramë dakord sot presim vendimin e gjykatës, shohim nëse Alexei Navalny do lirohet pas 30 ditësh," u tha gazetarëve Ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas, pas një takimi me homologët e tij BE-. "Kjo çështje nuk është mbyllur”, tha ai.

Ndërkohë Presidenti amerikan Joe Biden do mbajë gjitha alternativat mbi tryezë ndërsa shqyrton përgjigjet ndaj ndalimit zotit Navalny, tha hënën sekretarja e shtypit Jen Psaki.

Administrata e zotit Biden i ka bërë thirrje presidentit rus Vladimir Putin lirojë menjëherë Navalny, bashku me protestuesit.

Zoti Navalny, kritiku me peshë i Presidentit Putin, u arrestua dhe u burgos nën pretendimet për shkelje lirimit me kusht pasi udhëtoi përsëri Rusi për herë parë kur u helmua gusht nga ai që Gjermania thotë se ishte një agjent nervor i gradës ushtarake.

Ai akuzon Putinin se kishte urdhëruar vrasjen e tij, gjë Kremlini e mohon. Mbështetësit e tij mbajtën protesta mbarëkombëtare shtunën, gjatë cilave u arrestuan mbi 3,000 vetë dhe solli intensifikimin e thirrjeve ndërkombëtare për lirimin e zotit Navalny.

Shefi i politikës jashtme BE-, Josep Borrell tha se do shko Moskë javën e ardshme t’i kërkojë Kremlinit lirojë demonstruesit dhe zotin Navalny. Krerët e BE- mund diskutojnë edhe për hapa tje mudnshëm një takim nivelit lartë planifikuar për 25-26 mars, tha ai.

parë, ministri i jashtëm i Lituanisë Gabrielius Landsbergis kishte thënë se BE-ja duhet dërgonte një "mesazh shumë qartë dhe vendimtar" Moskë, duke kërkuar blloku binte dakord për sanksionet nën kornizën e saj re sanksioneve për drejtat e njeriut, e cila lejon miratimin shpejtësi ngrirjes aseteve dhe ndalimet e udhëtimit.

BE-ja zbaton saksione ekonomike ndaj sektorëve rusë energjisë, financave dhe armëve pas aneksimit gadishullit Krimesë vitin 2014. Ajo ka vendosur sanksione ndaj gjashtë zyrtarëve rusë afërt me Presidentin Putini si përgjigje ndaj helmimit zotit Navalny, si dhe ndaj një njësie ekonomike përgjegjëse për shkatërrimin e rezervave armëve kimike epokës sovjetike.

Vendet balltike Letonia dhe Estonia mbështesin shumë sanksione BE- ndaj individëve rusë dhe ministri i jashtëm i Italisë tha dielën se Roma ishte e gatshme mbështeste shumë ndalime udhëtimi dhe ngrirje asetesh. Rumania mbështeti publikisht sanksionet hënën.

Gjermania dhe Franca, fuqitë kryesore BE-, do jenë thelbësore për vendosur nëse blloku do vazhdo me masat ndëshkuese ndaj Rusisë, një eksportuese kryesore e naftës dhe gazit bllok.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG